Τα ''λιοντάρια'' στάθηκαν όρθια στην Αρένα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 13/5/2017 - 20:00

Τα ''λιοντάρια'' στάθηκαν όρθια στην Αρένα. Η ΑΕΛ σφράγισε το Ευρωπαικό εισιτήριο, η ΑΕΚ από την άλλη έχασε την ευκαιρία να πάρει πλεονέκτημα για την δεύτερη θέση.

H πρώτη ... υποψία φάσης δημιουργήθηκε στο έκτο λεπτό με το σουτ στην κίνηση του Μπόλιεβιτς μετά την απομάκρυνση της άμυνας, που πέρασε ψηλά από τα δοκάρια του Ρόμο.Στο 12' οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Η υπέροχη κάθετη του Λαρένα έβγαλε τετ α τετ τον Λαμπάν με τον Ρόμο, όμως ο τερματοφύλακας από την Βενεζουέλα αντέδρασε σωστά και έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Γαλλο-κύπριου. Η ΑΕΛ έκανε αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Πάμπλο με τον νεαρό Ηλία, που στο 16' δοκίμασε το πόδι του χωρίς να βρει στόχο. Το σκηνικό είχαμε και στο 19' με τον Μάρκο Αιρόσα να το επαναλαμβάνει και να κερδίζει κόρνερ από την ασταθή απόκρουση του πορτιέρο της ΑΕΚ.

Στο 22' σέντρα σουτ του Γκαρίδο, με τον Ρομό να μην αιφνιδιάζεται και με υπερένταση να διώχνει σε κόρνερ. Στο 27' σε μια πολύ οριακή φάση , ο Τολμές υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ, την ώρα που έφευγε μόνος του προς την εστία της ΑΕΛ. Στο 30' ο αλάνθαστος μέχρι εκείνη την στιγμή Ρόμο, γκρέμισε τον Τολμές, που είχε σηκωθεί για να διεκδικήσει την μπάλα μετά από μονομαχία με τον Μιτρέα μέσα στην περιοχή. Ο Τράττος σφύριξε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χόρχε Λαρένα γράφοντας το 1-0 στην Αρένα. Στο 34' ο Σάσι πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας μετά την σέντρα του Σοάρες αλλά δεν κατάφερε από ευνοική θέση να βάλει δύσκολα στον Πάμπλο. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων γλύτωσε και στην φάση του 37' με τον Μέσκα να αστοχεί με από κοντινή κεφαλιά. Στη τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Λαρένα έκλεψε από τον Μιτρεά και προσπάθησε να νικήσει από πλάγια θέση τον Ρόμο, που απέκρουσε και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 52' ο Τράττος έδειξε για δεύτερη φορά την άσπρη βούλα, αυτή τη φορά υπέρ της ΑΕΛ. Ο διαιτητή σφύριξε ανατροπή του Φορτούνα από τον Τρουγιόλς. Ο Πίτι νίκησε τον Πάμπλο και ισοφάρισε 1-1 για τους Λεμεσιανούς. Στο 61' ο Μιτρέα, που ήταν εκτός παιχνιδιού παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Σε σέντρα του Γκαρίδο ο Ρουμάνος αμυντικός σαν .. σέντερ φορ πήγε με καρφωτή κεφαλιά να παραβιάσει την εστία του, όμως ευτυχώς για την ΑΕΛ, ο Ρόμο κατάφερε να αποκρούσει. Στο 70' η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Μυτίδη μετά από σέντρα του Ορτίθ να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 86' μια βολίδα του Λαφράνς πέρασε λίγο έξω από την εστία του Χουάν Πάμπλο. Στο 88' η κεφαλιά του Χουάν Τομάς πήρε περίεργα φάλτσα και ''έγλειψε'' το δοκάρι του Ρομό, με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ στην συνέχεια της φάσης. Η ΑΕΛ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δημιούργησε τις προυποθέσεις για δεύτερο γκολ, με τον Φορτούνα από δύσκολη θέση να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Οι δηλώσεις του Ι.Ιδιάκεθ: ''Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για την Ευρωπαική έξοδο. Συγχαρητήρια και στον Μπρούνο Μπαλτάζαρ για την δουλειά που κάνει στην ομάδα από την στιγμή που ανέλαβε. Είχαμε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όπου καταφέραμε να προηγηθούμε. Το γκολ της ισοφάρισης μας έφερε απογοήτευση και μας επηρέασε. Στο τελευταίο τέταρτο τα παίξαμε όλα για όλα, ρισκάραμε. Μπορούσαμε να βάλουμε γκολ αλλά και να δεχτούμε. Η ομάδα έχει φιλοδοξίες και το απέδειξε καθώς διεκδίκησε το πρωτάθλημα μέχρι το τέλος. Είμαστε λυπημένοι και απογοητευμένοι που δεν πήραμε τον τίτλο. Είμαι περήφανος που βρίσκομαι εδώ. Πλέον θα παλέψουμε για την δεύτερη θέση'', είπε ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ.

Οι δηλώσεις του Μ.Μπαλτάζαρ:''Γενικά κάναμε καλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο, αν εξαιρέσει κανείς 15 λεπτά όπου δεν είχαμε τον έλεγχο και χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας. Παίξαμε στην κόντρα επίθεση, συνεχίσαμε με υπομονή στο πλάνο μας και πιστεύαμε στο γκολ, που τελικά ήρθε. Είναι δίκαιο το σημερινό αποτέλεσμα. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Πολλοί έλεγαν ότι η ΑΕΛ είναι ''νεκρή'', αλλά οι παίκτες μου έδειξαν χαρακτήρα και επαγγελματισμό και έδωσαν απαντήσεις μέσα στο γήπεδο. Θα αντιμετωπίσουμε με σοβαρότητα το τελευταίο ματς της χρονιάς με αντίπαλο την Ομόνοια'', είπε ο Μπρούνο Μπαλτάζαρ.