Τελικά: Η «μάχη» του πρώτου γκρουπ

Σάββατο, 30/3/2019 - 20:55

Σημαντικές αναμετρήσεις οι οποίες πρόσφεραν σημαντικά αποτελέσματα στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι αιωνίων καθώς ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ άνοιξε μόλις στο όγδοο λεπτό ο Καρλάο με την Ομόνοια να ισοφαρίζει στο 58ο λεπτό με τον Ζόρντι Γκόμεθ.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης ήταν η ΑΕΚ η οποία επικράτησε του Απόλλωνα με 2-1 χάρη στα δύο γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι (6’ και 74’), ο Απόλλωνας ισοφάρισε προσωρινά με τον Παπουλή στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τέλος, πανήλθε στις νίκες η ΑΕΛ μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πέτυχε την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ καθώς επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας εκτός έδρας με 2-0 χάρη στα γκολ του Χουράδο στο 68ο και 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Προσέλευση κόσμου στο ντέρμπι αιωνίων

Δόθηκε ο αριθμός εισιτηρίων που κόπηκαν στο ΓΣΠ. Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση ο κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου ήταν 3763.

α

30/03/2019
20:30
73' Σχόλιο για το ντέρμπι αιωνίων

Ο ΑΠΟΕΛ είχε τουλάχιστον τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να έπαιρνε προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως οι παίκτες του ήταν επιπόλαιοι.

Η ισοφάριση της Ομόνοιας ήταν φυσιολογική εξέλιξη αφού είχε καταφέρει να ελέγξει το παιχνίδι και έδειχνε πιο αποφασιστική.

30/03/2019
20:23
Τέλος στη Λάρνακα, νίκη για την ΑΕΛ με 2-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα

Επανήλθε στις νίκες η ΑΕΛ μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πέτυχε την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ καθώς επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας εκτός έδρας με 2-0 χάρη στα γκολ του Χουράδο στο 68ο και 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ διατηρήθηκε στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Να σημειώσουμε ότι αυτή είναι η πρώτη ήττα για την Νέα Σαλαμίνα στα πλέι οτ.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο ενώ η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται από τον Απόλλωνα επίσης στο Τσίρειο.

α

30/03/2019
20:16
58' Γκολ για την Ομόνοια

Φέρνει το παιχνίδι στα ίσα ο Ζόρντι Γκόμεθ με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή.

30/03/2019
20:04
75' Γκολ για την ΑΕΛ

Διπλασιάζει τα γκολ της η ΑΕΛ εκ νέου με τον Χουράδο από το σημείο του πέναλτι. Το πέναλτι κέρδισε ο Σχραντζ μετά από μαρκάρισμα του Γκολομπάρτ.

Α

30/03/2019
20:03
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο ΓΣΠ
30/03/2019
19:57
68' Γκολ για την ΑΕΛ

Ο Χουράδο ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Λεμεσού στη Λάρνακα.

Ο Γκαστανάγια εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Βεσελόφκσι απέκρουσε με τις γροθιές και στην επαναφορά ο Χουράδο με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

30/03/2019
19:46
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά ο ΑΠΟΕΛ

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη στο γκολ του Καρλάο στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ομόνοια έχει καταφέρει να δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα στην εστία του Ρόμο όμως τα χαλάει στην τελική προσπάθεια. Από την πλευρά του ο ΑΠΟΕΛ δημιουργεί τις δικές του ευκαιρίες απαλλαγμένος από το άγχος.

α

30/03/2019
19:35
46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στο Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ
30/03/2019
19:28
30' Σχόλιο για το ντέρμπι αιωνίων

Ο ΑΠΟΕΛ δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι ενώ η Ομόνοια έχει καλή κυκλοφορία και προσπαθεί να βάλει πίεση από ψηλά.

Οι «πράσινοι» έχουν στο ενεργητικό τους τρεις πολύ καλές επιθετικές προσπάθειες ωστόσο δεν είχαν καλά τελειώματα. Δείχνουν να έχουν το πάθος και την αποφασιστικότητα για να παλέψουν το παιχνίδι και να διεκδικήσουν βαθμολογικό κέρδος.

α

30/03/2019
19:18
Ημίχρονο στο Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ με το αποτέλεσμα να είναι στο 0-0

Χωρίς σκορ οι δύο ομάδες μετά τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών της αναμέτρησης. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δεν αξιώνει μεγάλες δάφνες ποιότητας. Και οι δύο ομάδες είχαν από μία σημαντική στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες αλλά τίποτα περισσότερο το αξιόλογο.

Η ομάδα της Λεμεσού έχει περισσότερο την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία.

a

30/03/2019
19:07
8' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Πρώτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον Καρλάο. Σέντρα από τον Γιάκολις και ο Καρλάο με κοντινή κεφαλιά ψαράκι δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

α

30/03/2019
18:59
1' Σέντρα στο ντέρμπι αιωνίων
30/03/2019
18:55
25' Σχόλιο για το Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ

Η ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φαίνεται να έχει την κατοχή της μπάλας όμως δεν καταφέρνει να διασπάσει σωστά την αντίπαλη άμυνα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπαθούν όποτε τους δίνεται η ευκαιρία να δημιουργούν τις δικές τους προϋποθέσεις για γκολ.

α

30/03/2019
18:52
Τέλος στην «Αρένα» νίκη με 2-1 για την ΑΕΚ

Μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης η ΑΕΚ η οποία επικράτησε του Απόλλωνα με 2-1 χάρη στα δύο γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι (6’ και 74’), ο Απόλλωνας ισοφάρισε προσωρινά με τον Παπουλή στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας ανέβηκε προσωρινά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 46 βαθμούς ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στο -1 από την κορυφή με τον ΑΠΟΕΛ να έχει το παιχνίδι με την Ομόνοια.

Την ερχόμενη εβδομάδα η ομάδα της Λάρνακας ταξιδεύει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια ενώ η ομάδα του Σωφρόνη φιλοξενεί τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο.

α

30/03/2019
18:36
5' Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ

Εξαιρετικό σουτ από τον Γκαστανάγια εκτός περιοχής, εξίσου ωραία και η απόκρουση από τον Βελεσόφσκι.

30/03/2019
18:32
74' Γκολ για την ΑΕΚ

Τραγικό λάθος από τον Μπρούνο Βάλε. Έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ιβάν Τρισκόφσκι προ κενού τέρματος έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Με αυτό το γκολ ο Σκοπιανός έφτασε τα 13 και πλέον φιγουράρει στην πρώτη θέση της λίστας των σκόρερ.

α

30/03/2019
18:31
1' Έναρξη της αναμέτρησης στο Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ
30/03/2019
18:20
Καθαρισμός του αγωνιστικού χώρου στο ΓΣΠ

Λίγο πριν τις 16:30 και αφού πρώτα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο τρακτέρ και άτομα με κουβάδες για τον καθαρισμό του αγωνιστικού χώρου του ΓΣΠ έγινε η επιθεώρηση του χλοοτάπητα από τις αρχές του σταδίου και διαπιστώθηκε ότι ο αγωνιστικός χώρος είναι σε άριστη κατάσταση. Επομένως δεν τίθεται θέμα αναβολής του ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια.

30/03/2019
18:11
Ανάλυση των ενδεκάδων στο ντέρμπι αιωνίων

ΑΠΟΕΛ: Στον πάγκο άφησε τον Μούσα Αλ-Τάαμαρι στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ ο Πάολο Τραμετζάνι. Ο Ιταλός τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού σε αγώνα πρωταθλήματος στον Νούνο Μοράις μετά από αρκετό καιρό στη θέση του τραυματία Γκέντσογλου. Εκτός είναι και ο τιμωρημένος Ιωάννου με τους Μερκή, Καρλάο και Βούρο να αποτελούν την τριάδα στην άμυνα σε σχηματισμό 3-4-3.

Ομόνοια: Χωρίς εκπλήξεις ο Ελλαδίτης τεχνικός της Ομόνοιας. Σε σχέση με τον αγώνα της πρηγούμενης αγωνιστικής, ο Κολοβός πήρε τη θέση του Τζιωνή, ενώ τη θέση του Γκαφούρ πήρε ο Βύντρα, ο οποίος εξέτισε την ποινή της τιμωρίας του.

30/03/2019
18:08
Ενδεκάδες στο ντέρμπι αιωνίων

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Ρόμο, Γιάκολις, Βούρος, Καρλάο, Μερκής, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Νατέλ, Μπέζιακ

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Μανρίκε, Μότα, Σοάρες, Κολοβός, Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Βύντρα, Κούσουλος, Μαυρίας, Ραμίρεζ

30/03/2019
18:03
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην «ΑΕΚ Αρένα»
30/03/2019
17:50
Ενδεκάδες στο Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Τζιολοβάρτ, Κορέια,  Μαργκάσα, Νουρ, Τιάγκο, Ελουντού, Κίνγκσλει,.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αβραάμ, Τεϊσέιρα, Ν. Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Ζούνιορ, Γκαθτανιάγια, Ντα Σίλβα, Μακρής, Αντάμοβιτς Σχράνζ.

30/03/2019
17:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο στην «Αρένα»

Οι δύο ομάδες συμβιβάζονται στο ισόπαλο 1-1. Η ομάδα της Λάρνακας πήρε το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο έκτο λεπτό με τη κεφαλιά του Τρισκόφσκι ενώ η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε στο 29ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι του Φώτη Παπουλή.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι όμως ο Απόλλωνας μετά το πρώτο 20λεπτό κατάφερε να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης και να είναι αυτός ο κυρίαρχος του αγωνιστικού χώρου.

α

30/03/2019
17:45
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις για την λήξη του ημιχρόνου
30/03/2019
17:35
35' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Σαρδινέρο, Ζελάγια και Σκέμπρι αντάλλαξαν γρήγορα την μπάλα με τον Μαλτέζο να κάνει το πλασέ και την μπάλα να κτυπά στο δεξί δοκάρι του Τόνιο.

30/03/2019
17:29
29' Γκολ και ισοφάριση για τον Απόλλωνα

Ψύχραιμη εκτέλεση από τον Παπουλή. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα του Τόνιο.

α

30/03/2019
17:28
28' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Ανατροπή του Πέδρο στην μεγάλη περιοχή του Τόνιο από τον Αντωνιάδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής.

30/03/2019
17:21
21' Αναγκαστική αλλαγή και για την ΑΕΚ

Ο Έκτορ Χέφελ αποχώρησε από την αναμέτρηση με τον Φλοριάν Τολεμές να παίρνει τη θέση του.

α

30/03/2019
17:18
20' Έντονες βροχοπτώσεις στην «ΑΕΚ Αρένα»

Άνοιξαν οι κρουνοί του ουρανού στη Λάρνακα και πλέον οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών γίνονται πάρα πολύ δύσκολες.

30/03/2019
17:15
14' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Αρχικά ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ ο Βάλε απέκρουσε, η μπάλα πήγε στα πόδια του Χέφελ, ο οποίος έκανε το σουτ ο Μάρκοβιτς έκοψε με το πόδι προ της γραμμής τέρματος, στη συνέχεια έγινε δεύτερο σουτ με τον Σέρβο να διώχνει ξανά με το κεφάλι.

30/03/2019
17:12
12' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Φακούντο Περέιρα ο Αντρέ Σκέμπρι. Ο Φακούντο ένιωσε ενοχλήσεις στο ίδιο σημείο που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό την περασμένη εβδομάδα.

α

30/03/2019
17:06
6' Γκολ για την ΑΕΚ

Τρίτη και φαρμακερή για την ομάδα της Λάρνακας. Εκτέλεση κόρνερ από τον Τζεφρέν, κεφαλιά του Τρισκόφσκι στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα στα δίκτυα.

α

30/03/2019
17:01
1' Έναρξη της αναμέτρησης στην «ΑΕΚ Αρένα»
30/03/2019
16:20
Ανάλυση ενδεκάδων στο ΑΕΚ - Απόλλωνας

ΑΕΚ: Σε τρεις διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ, σε σύγκριση με τον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα την περασμένη αγωνιστική, προχώρησε ο Ιμανόλ Ιδιακέθ για το εντός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Μετά την πρώτη ήττα της δεύτερης θητείας του στον πάγκο των Λαρνακέων ο Βάσκος τεχνικός παρατάσσει τους Γκονθάλεθ, Αντωνιάδη και Τριτσκόφσκι αντί των Σίλβα, Τολμές και Ακίνο.

Απόλλωνας: Με σχηματισμό 3-4-3 παρατάσσει την ομάδα του ο Κύπριος τεχνικός. Τριάδα στην άμυνα μπροστά από τον Βάλε θα είναι οι Γιούστε-Ρομπέρζ-Ουεντραόγκο, δεξί μπακ-χαφ ο Πέδρο, αριστερό ο Βασιλείου με τους Μάρκοβιτς και Περέιρα στη μεσαία γραμμή. Τριάδα στην επίθεση οι Παπουλής, Σαρδινέρο και Ζελάγια.

30/03/2019
16:13
Διαιτητής της αναμέτρησης

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λέοντιος Τράττος με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου και Ανδρέα Μιχαηλίδη.