Τελικό: ΑΠΟΕΛ-Σλάβια Πράγας 2-0 (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 15/8/2017 - 20:28

Αποστολή εξετελέστει  για τον ΑΠΟΕΛ, αφου επικράτησε με 2-0 της Σλάβια στον πρώτο αγώνα των πλει-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές μας διαμόρφωσα το σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Ντε Καμάργκο στο 2΄ και τον Αλωνεύτη στο 10΄.

23:20
80΄ Δέκα λεπτά πριν το τέλος η Σλάβια εντείνει την πίεση της ώστε να πετύχει ένα γκολ
59΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Σλάβια μετά από τραγικό λάθος του Μοράις

Δυο φορές απόκρουσαν ισάριθμα  σουτ των Τσέχων οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ την πρώτη φορά ο Ρουέδα και την δεύτερη ο Βάτερμαν ο οποίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ

Σχόλιο για το πρώτο ημίχρονο

Μαγικό ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος στην πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 2΄ άνοιξε το σκορ με τον Ντε Καμάργκο. Ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Βραζίλιάνος βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και με προβολή άνοιξε το σκορ.

Όμως οι πρωταθλητές μας δεν έμειναν εκεί και μόλις στο 10΄ διπλασίασαν το γκολ τους με τον Αλωνεύτη ο οποίος με πλασέ-κρέμασμα δεν άφησε κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα των Τσέχων.

Στην συνέχεια η Σλάβια πήρε την πρωτοβουλία τον κινήσεων χωρίς όμως να καταφέρει να βρει κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Η πρώτη σημαντική φάση για τους Τσέχουνς θα ρθει στο 36΄ , όμως το σουτ του Φρίντριχ διώχνει σωτήρια ο Βάτερμαν.

Ο ΑΠΟΕΛ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Ντε Καμάργκο. Ο εξαιρετικός Εμπεσίλιο έδωσε στον Βραζιλιάνο το σουτ του όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Λαστούβκα.

22:20
36΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Σλάβια με τον Φρίντριχ, το σουτ του όμως έδιωξε σωτήρια ο Βάτερμαν