Τελικο: Έβερτον-Απόλλωνας 2-2 (Β΄ Ημίχρονο/ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 28/9/2017 - 21:16

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Απόλλωνας. Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού με πολύ καλή εμφάνιση κατάφεραν να φύγουν με το 2-2 από το Γούντινσον Παρκ. Η ομάδα μας προηγήθηκε με τον Σαρδινέρο, οι Άγγλοι όμως γύρισαν το παιχνίδι με τους Ρούνεϊ και Βλάσιτς, όμως ο Απόλλωνας στο 89΄ με κεφαλιά του Γιούστε πήρε την ισοπαλία και έγραψε ιστορία.

23:21
60΄ Έξω ο Γιάκολις, μέσα ο Σκέμπρι δεν αλλάζει κάτι από τον σχηματισμό του Απόλλωνα
Σχόλιο για το πρώτο ημίχρονο

Ο Απόλλωνας έδωσε από την αρχή του αγώνα χώρο στην Έβερτον χωρίς όμως η ομάδα από το Λίβερπουλ να δημιουργήσει μέχρι κάτι αξιόλογο το πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα ο Απόλλωνας ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 13΄ με τον Σαρδινέρο. Μετά από λάθος του Γουίλιαμ ο Μάγκλιτσα πήρε την μπάλα από τα δεξιά σημάδεψε στον Σαρδινέρο και ο τελευταίος με διπλή προσπάθεια έδωσε κεφάλι στο σκορ για την Κυπριακή ομάδα. Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα απειλήσει και πάλι με δυνατό σουτ του Βασιλείου από τα αριστερά το οποίο πέρασε έξω.

Όμως το προβάδισμα αυτό δεν έμελλε να κρατήσει για πολύ, αφού μόλις στο 21΄ ο Ρούνεϊ θα ισοφαρίσει μετά από τραγικό λάθος της άμυνας του Απόλλωνα. Συγκεκριμένα ο Γιούστε γύρισε απρόσεκτα την μπάλα στον Βάλε, ο Ρούνεϊ έκλεψε και δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσει την φάση.

Η Έβερτον όπως ήταν φυσικό σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και στο 24΄ μετά από φάση διαρκείας λίγο έλειψε να ανατρέψει το σκορ, όμως Βάλε απέκρουσε το σου του Σίγκουρντσον. Στο 30΄ η Έβερτον θα απειλήσει και πάλι με τον Ρούνεϊ το σουτ του όμως πάει λίγο έξω. Τα «ζαχαρωτά» λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους θα βρουν δυο πολύ καλές ευκαιρίες, όμως και τις δυο φορές ο Βάλε δήλωσε παρόντας. Αρχικά στο 41΄ ο πορτογάλος τερματοφύλακας έδιωξε το μακρινό σουτ του Ντέιβς, ενώ δυο λεπτά αργότερα έδιωξε με γροθιές το απευθείας φάουλ του Σίγκουρντσον.

Ο Απόλλωνα αν ήταν πιο προσεκτικός θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με υπέρ του σκορ.

13΄ ΓΚΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΡΔΙΝΕΡΟ

Μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων ο Μάγκλιτσα έβγαλε την μπαλιά, ο Σαρδινέρο έκανε το πλασέ στην κίνηση, ο Πίκφορντ απέκρουσε ασταθώς και με νέο σουτ ο Ισπανός έστειλε την μπάλα στα δίκτυα