Τέλος το Μουντιάλ για τη «Σελεσάο», στα ημιτελικά το Βέλγιο

Παρασκευή, 6/7/2018 - 22:53

Το Βέλγιο είναι η δεύτερη ομάδα που κέρδισε το εισιτήριο και θα βρεθεί στα ημιτελικά του Μουντιάλ καθώς επικράτησε της Βραζιλίας με 2-1 χάρη στο αυτογκόλ του Φερναντίνιο στο 13ο λεπτό και το γκολ του Ντε Μπρόινε στο 31ο. Εκεί, θα συναντήσει την Γαλλία η οποία το απόγευμα επικράτησε της Ουρουγουάης με 2-0.

Α’ Ημίχρονο

Παιχνίδι με πολλή ταχύτητα και εξαιρετικό ρυθμό η Βραζιλία έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο 15λεπτο και έφτανε με αξιώσεις στην εστία του Κουρτουά όμως το Βέλγιο πήρε το προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα με το αυτογκόλ του Φερναντίνιο στο 13ο λεπτό μετά την εκτέλεση κόρνερ του Τσαντλί . Η Βραζιλία μετά το γκολ που δέχτηκε ανέβασε στροφές και πίεζε το Βέλγιο για το 1-1 αφήνοντας χώρους όμως στην άμυνα και προσπάθησε  να το εκμεταλλευτεί αυτό το Βέλγιο. Κάτι που έγινε τελικά στο 31ο λεπτό με τον Ντε Μπρόινε να φεύγει ταχύτατα στην αντεπίθεση και να κάνει το 2-0 με υποδειγματικό σουτ στην γωνία της εστίας του Άλισον.  Οι Βραζιλιάνοι παρά το δεύτερο γκολ που δέχτηκαν συνέχισαν να πιέζουν αλλά έβρισκαν απέναντι τους την πολύ καλά στημένη άμυνα των Βέλγων.

Β’ Ημίχρονο

Η Βραζιλία μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα της επέτρεπε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Οι Βέλγοι ήταν πολύ καλά διαβασμένοι και έκλειναν ορθότατα τους χώρους στην άμυνα τους. Από την άλλοι οι Βραζιλιάνοι άφηναν κενά στην άμυνα κάτι το οποίο το Βέλγιο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ξανά. Μέχρι το 75ο λεπτό της αναμέτρησης η Βραζιλία δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ και κάπως έτσι παγιδεύτηκε στην άδεια πλέον κλεψύδρα. Τελικά το γκολ για τη Βραζιλία ήρθε στο 76ο λεπτό με τον Ρενάτο Αγκούστο ο οποίος νίκησε τον Κουρτουά με πανέμορφη κεφαλιά. Μετά το γκολ η Βραζιλία έβαλε ακόμη περισσότερη πίεση στο Βέλγιο για την ισοφάριση και την ολική ανατροπή.  Μετά το γκολ η Βραζιλία ανέβασε κι άλλο στροφές ψάχνοντας την ολική ανατροπή. Το Βέλγιο όπως ήταν αναμενόμενο κλείστηκε στην περιοχή του και προσπαθούσε με κάθε τρόπο να αναχαιτίσει τις επιθετικές ενέργειες των Βραζιλιάνων.

Δείτε εδώ το φιλμ και όλα τα στοιχεία της αναμέτρησης.

Εντεκάδες

Βραζιλία: Άλισον, Φάγκνερ, Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Παουλίνιο (Ρενάτο Αγκούστο 72’), Φερναντίνιο, Γουίλιαν (Φιρμίνο 46’), Κουτίνιο, Νεϊμάρ, Ζεσούς (Ντάγκλας Κόστα 57΄).

Βέλγιο: Κουρτουά, Βερτόνγκεν, Κομπανί, Άλντερβαϊρλντ, Τσαντλί (Βερμάλεν 82’) , Βίτσελ, Φελαϊνί, Μενιέρ, Αζάρ, Ντε Μπρόινε, Λουκάκου (Τίλεμανς 86’).