Τεράστια νίκη για την Ανόρθωση επί του Απόλλωνα (video)

Σάββατο, 8/4/2017 - 20:53

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια στην αναμέτρηση μεταξύ της ομάδας της Αμμοχώστου και του Απόλλωνα. Με τρία γκολ των Ερέρο, Ράγιος και αυτογκόλ του Πελαγία κατάφερε να επικρατήσει του Απόλλωνα, ο οποίος το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει με τον Παπουλή σε 3-1.

A΄ Ημίχρονο:

Ο αγώνας θα ξεκινήσει πολύ καλά, με τις δυο ομάδες να χάνουν από μια καλή ευκαιρία στα στο πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά η Ανόρθωση με τον Ράγιος στο 3΄ και ακολούθως ο Απόλλωνας στο 9΄ με τον Παπουλή.

Η Ανόρθωση θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ στο 12΄ με γκολ του Ερέρο από στημένη φάση. Ο Ράγιος εκτέλεσε φάουλ και ο Ερέρο με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-0.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας πίεσε αρκετά την Ανόρθωση, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ.

Δεκαπέντε λεπτά μετά την επίτευξη του πρώτου γκολ για την «Κυρία» ήταν η σειρά του Ράγιος να χρηστεί σκόρερ με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ. Ο Ισπανός πέρασε την μπάλα δίπλα από το τοίχος, ξεγέλασε τον Βάλε και έκανε το 2-0 για την Ανόρθωση στο 27΄ του παιχνιδιού.

Με το γκολ του Ράγιος η Ανόρθωση έβαζε στέρεες βάσεις για την νίκη, ενώ εύκολα στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου κρατούσε τους ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή μακριά από την εστία του Παπαδόπουλου. Μάλιστα η «Κυρία» ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου έχασε εκ νέου ευκαιρία με τον Καμπρέρα, όμως  ο τελευταίος αστόχησε σε σουτ από πλάγια.

Β΄ Ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε αρκετά δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να επιτύχει ένα γρήγορο γκολ ώστε να μπει εκ νέου στο παιχνίδι. Η ομάδα της Λεμεσού θα χάσει την πρώτη της ευκαιρία στο 49΄ όταν ο Πίεχ από τα αριστερά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όμως το σουτ του Παπουλή δεν βρήκε στόχο.

O Απόλλωνας στην συνέχεια προσπαθούσε να βρει τρόπους να απειλήσει την εστία της Ανόρθωσης, χωρίς όμως επιτυχία. Στο 61΄ ο Σέρτζιο σέντραρε, όμως ο Παπουλής από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Στο 69΄ και πάλι ο Απόλλωνας απειλεί, όμως το σουτ του Πίεχ από το ύψος της περιοχής καταλήγει έξω.

Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει με τον Ολιβέιρα, όμως το σουτ του από πλάγια αποκρούεται από τον Βάλε.

Στην επόμενη φάση η Ανόρθωση θα κάνει τα τέρματα της τρία όταν μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Πελαγίας πήρε λάθος κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του ανυπεράσπιστου Βάλε.

Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση αφού στο 75΄ με κοντινό πλασέ ο Παπουλής θα μειώσει σε 3-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Απόλλωνας χάνει πολύ καλή ευκαιρία με τον Μάγκλιτσα, όμως το πλασέ του διώχνεται σε κόρνερ από τον Παπαδόπουλο.

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Σάντος, Γκάμπριελ, Ερέρο, Καλντερόν, Βίκτορ, Σεχού (78΄ Γιαννούλης) Ράγιος, Καρλίτος (63΄ Οικονομίδης) Ολιβέιρα, Καμπρέρα (87΄ Άλβες)

Απόλλωνας: Βάλε, Σέρτζιο, Πελαγίας, Βινίσιους, Βασιλείου (77΄ Γκόμες), Ρέινολντς (46΄ Σαρδινέρο), Κυριάκου, Άλεξ (46΄ Πίεχ), Πέδρο, Παπουλής, Μάγκλιτσα

Τα σημαντικά από τους προπονητές:

Ο Ρόνι Λέβι δήλωσε υπερήφανος για τους ποδοσφαιριστές του

Συγκεκριμένα υπογράμμισε: «Είναι δύσκολο όταν δεν παλεύεις για κάτι και δεν είναι εύκολο να κρατάς τους παίκτες συγκεντρωμένους και σε καλή κατάσταση. Είμαι περήφανος για τους παίκτες, ήταν σοβαροί, επαγγελματίες και ακόμα και στα τελευταία παιχνίδια που χάσαμε αξίζαμε περισσότερα.»

Ο Σωφρόνης Αυγουστή πήρε την ευθύνη για την ήττα πάνω του

Χαρακτηριστικά ανέφερε: «Για την ήττα φταίω εγώ. Την Πέμπτη έχουμε ένα μεγάλο παιχνίδι και θα πάμε να το κερδίσουμε. Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση»