Τεράστια νίκη για την Ομόνοια και στο -1 από την κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 26/1/2020 - 18:53

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφή η Ομόνοια η οποία με αυτογκόλ του Ράγιος στο 49΄ επικράτησε της πρωτοπόρου Ανόρθωσης με 1-0.

Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» επικράτησαν στα «σημεία» και μείωσαν στο -1 από την κορυφή.

Από την άλλη πλευρά η «Κυρία» απείλησε ελάχιστα στον αγώνα και δεν κατάφερε σε καμία στιγμή του αγώνα να βάλει πίεση στην εστία του Κυριακίδη.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Γκόμεθ και Ντάρμπισαϊαρ, ενώ για την Ανόρθωση διακριθέντες ήταν οι Σίλντελνφελντ και Λόρια.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για την Ομόνοια στο 5΄, το συρτό όμως σουτ του Γκόμεθ δεν ανησυχεί τον Λόρια. Στο 18΄ ήταν η σειρά του Τιάγκο να απειλήσει όμως το σουτ του κατέληξε στα σώματα των αμυντικών της Ανόρθωσης.

Γενικότερο πολύ λίγες φάσεις στο παιχνίδι, κρατούσε περισσότερο μπάλα η Ομόνοια, όμως και οι δυο ομάδες πρόσεχαν αρκετά την άμυνα τους.

Στο 38΄ οι γηπεδούχοι θα πλησιάσουν στο γκολ. Ο Μαυρίας σέντραρε, ο Λόρια έδιωξε την μπάλα την οποία δεν πρόλαβε ο Ντάρμπισαϊαρ.

Στο 45΄ η Ομόνοια θα καταγράψει την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, το γυριστό όμως του Τιάγκο απέκρουσε ο Λόρια.

Β΄ ημίχρονο:

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με σπουδαία ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Γκόμεθ έκανε το δυνατό σουτ ο Λόρια όμως απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο κόρνερ που ακολούθησε η Ομόνοια ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ του Ντούρις μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ.

Στο 61΄ η Ομόνοια πλησίασε σε ένα δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Ντάρμπισαϊαρ κτύπησε σε σώματα αμυντικό των φιλοξενουμένων. Τέσσερα λεπτά αργότερα πάλι ο Άγγλος θα πλησιάσει σε ένα δεύτερο γκολ το σουτ του όμως κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και πάει έξω.

Στο 69΄ η Ανόρθωση θα καταφέρει να απειλήσει για πρώτη φορά ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κατσιαράβα θα πάρει την κεφαλιά όμως ο Κυριακίδης θα αποκρούσει.

Με την συμπλήρωση 90 λεπτών οι «πράσινοι» έφτασαν πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, το σουτ του Ντάρμπισαϊαρ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λόρια.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα (64' Κακουλλής), Μαυρίας,  Τιάγκο, Ντάρμπισαϊρ (95' Κούσουλος)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Μανθάτης (86' Σαντίκ), Καλτσάς (60' Βασιλακάκης), Ντούρις (60' Κατσαράβα)

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Τιάγκο (Ομόνοια)

«Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους συμπαίκτες μου για τη νίκη, η Ανόρθωση είναι μια πολύ καλή ομάδα, ήταν ένα σκληρό και δύσκολο παιχνίδι.

Χρειάστηκε να προσπαθήσουμε πολύ, δεν ήταν εύκολο. Τώρα χρειάζεται να προσπαθήσουμε το ίδιο και στα επόμενα παιχνίδια.

Είναι πολύ σημαντική η νίκη, αν χάναμε θα μέναμε 7 πόντους μακριά απ' την Ανόρθωση, τώρα είμαστε στο -1. Όμως τίποτα δεν τελείωσε»

Τιμούρ Κετσπάγια (προπονητής Ανόρθωσης)

«Κρίθηκε από ένα γκολ που δεν ξέρω αν ήταν αυτογκόλ αλλά δεν έχει σημασία. Εμείς είχαμε περιπτώσεις που έπρεπε να είμαστε πολύ πιο καλά μέσα στο παιχνίδι. Δυστυχώς δεν είχαμε αυτό που χρειάζεται σε ένα ντέρμπι για να κερδίσεις. Αυτό ήταν το μεγαλύτερο μειονέκτημα μας. Δεν έγιναν πολλές φάσεις, ήταν λίγες... Θα έλεγα πως αυτά που δώσαμε, αυτά πήραμε. Το πρωτάθλημα είναι πολύ ενδιαφέρον, με πολλές ομάδες κοντά. Θα γίνει μάχη μέχρι το τέλος. Αυτή την αγωνιστικότητα που έχουμε μέσα στην έδρα μας, πρέπει να την δείχνουμε και εκτός έδρας. Δεν είναι η πρώτη φορά και αυτό με προβληματίζει.»

Μπεργκ (προπονητής Ομόνοιας)

«Eίμαι πολύ χαρούμενος. Κερδίσαμε την ομάδα που ήταν με διαφορά η καλύτερη στο πρωτάθλημα. Είναι ένα μεγάλο βήμα για την ανάπτυξη της ομάδας,. Στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε το παιχνίδι. Μας έλειψε λίγη ποιότητα στο τελικό τρίτο, δηλαδή στην τελική πάσα. Στο δεύτερο μέρος βάλαμε το γκολ και άλλαξε το παιχνίδι. Πιέσαμε τον αντίπαλο. Παίξαμε φανταστικά στην άμυνα. Η Ανόρθωση έφτιαξε μόνο μία φάση και ο Κυριακίδης ήταν σταθερός. Όπως ήταν και στο κύπελλο έτσι και σήμερα και αυτό θέλουμε από τους τερματοφύλακες. Είμαστε σε καλή φόρμα. Είναι σημαντικό που καταφέραμε στην έδρα μας να κερδίσουμε τις ομάδες που είναι στα ψηλά της βαθμολογίας».

Για τις εντός έδρας νίκες απέναντι στις μεγάλες ομάδες και τις απώλειες βαθμών κόντρα σε μικρούς: «Σήμερα ήταν μία σημαντική νίκη. Πήραμε τρεις βαθμούς απέναντι στον πρωτοπόρο και μας δίνει αυτοπεποίθηση. Με τον Απόλλωνα ήμασταν καλοί, και κόντρα στην Πάφο ήμασταν καλοί αλλά δεν κερδίσαμε. Και σήμερα ήμασταν καλοί και κερδίσαμε και αυτό βοηθά. Όταν έρθει η στιγμή για τα επόμενα παιχνίδια θα δούμε, δεν σκέφτηκα ακόμα την αδυναμία στο ΓΣΠ απέναντι σε ομάδες που είναι πιο χαμηλά στη βαθμολογία».

Για τις μετεγγραφές: «Η κάθε ομάδα κοιτάζει για να ενισχυθεί. Αν βρούμε κάτι τις επόμενες μέρες καλώς, αν όχι θα συνεχίσουμε με αυτούς που είμαστε. Ο Κυριακίδης ήταν εξαιρετικός σήμερα και πρέπει να συγχαρούμε τον προπονητή τερματοφυλάκων μας που κάνει πολύ καλή δουλειά».