Τεράστια νίκη για την Ομόνοια με «χρυσό» σκόρερ τον Τιάγκο (ΦΩΤΟ/ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 21/9/2019 - 19:53

Η Ομόνοια είναι εδώ!!!

Η Ομόνοια επικράτησε εντός έδρας με 1-0 του Απόλλωνα με 1-0 με γκολ του Τιάγκο στο 50΄. Σε ένα αρκετά όμορφο παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν οι «πράσινοι» κατάφερε να σκοράρουν και να πάρουν μια σπουδαία νίκη τόσο από βαθμολογικής πλευράς αλλά κυρίως από ψυχολογικής. Κορυφαίος για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ουζόχο. Πλέον οι πράσινοι σε τέσσερις αγώνες έχουν 10 βαθμούς και βρίσκονται στην κορυφή.

Από την άλλη πλευρά ο Απόλλωνας θα πρέπει να τα έχει με τον εαυτό του αφού έχασε σωρεία ευκαιριών ώστε να σκοράρει και να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες από νωρίς να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Η πρώτη ουσιαστικά σημαντική στιγμή θα έρθει στο 18΄ για τον Απόλλωνα με τον Γιαννιώτα.  Τεράστιο λάθος από τον Λούφτνερ που έδωσε στον Γιαννιώτα, ο Ελλαδίτης έφυγε μόνος του όμως το πλασέ κατέληξε μόλις έξω.

Δυο λεπτά αργότερα η Ομόνοια απάντησε με διπλή ευκαιρία, τα σουτ όμως των Τιάγκο και Ντάρμπισαϊαρ σταμάτησαν σε σώματα αμυντικών του Απόλλωνα. Οι «γαλάζιοι» αμέσως στην επόμενη φάση στο ίδιο λεπτό θα απειλήσουν μετά από λάθος της άμυνας της Ομόνοιας. Ο Ουζόχο μετά από κακό γύρισα προς τα πίσω βγήκε εκτός περιοχής να διώξει, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε λίγο έξω από την εστία του.

Η Ομόνοια αυτό το διάστημα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου είχε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ. Μάλιστα στο 27΄ το γύρισμα του Χριστοφή στο ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Τιάγκο.

Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλωνας θα απειλήσει από στημένη μπάλα. Συγκεκριμένα ο Μάκροβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Ουζόχο απέκρουσε ασταθώς με τους αμυντικούς να διώχνουν μακριά.

Μετά την συμπλήρωση του ημιώρου στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ουζόχο. Αρχικά στο 34΄ ο Πίττα με προβολή δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στο 40’ επίσης ο Ζελάγια αστόχησε σε σέντρα του Αγκίρε.

2

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο στο 49΄ για την Ομόνοια. Μετά από λάθος έκλεψε ο Τιάγκο που έδωσε στον Ντάρμπισαϊρ, το σουτ του οποίου κατέληξε στα χέρια του Μολ.

Ένα λεπτό αργότερα οι «πράσινοι» θα καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ με τον Τιάγκο. Ο Εζρά μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε το πλασέ, ο Μολ απέκρουσε ασταθώς με τα πόδια με τον Τιάγκο να παίρνει το «ριμπάουντ» και με πλασέ να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.

Μάλιστα λίγο αργότερα στο 57΄ η Ομόνοια είχε τεράστια ευκαιρία για να κάνει τα γκολ της δυο με τον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος από κενή εστία δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μολ.

Σταδιακά ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμό με στόχο να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 58΄ ο Γιαννιώτας έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως ο Ουζόχο απέκρουσε. Στο 70΄ ο Γκαμπέ θα χάσει διπλή ευκαιρία πρώτα με σουτ και μετά με κεφαλιά και στις δυο περιπτώσεις ο Ουζόχο είπε «όχι». Στο 79΄ και πάλι ο Γκαμπέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ουζόχο στέλνοντας την μπάλα έξω. Στο 89΄ οι «γαλάζιοι» και πάλι θα απειλήσουν με τον Ζελάγια όμως ο Ουζόχο απέκρουσε την κεφαλιά του Αργεντίνου.

Στο 91΄ ο Γιαννιώτας σέντραρε, ο Ουζόχο άγγιξε την μπάλα η οποία κατευθύνθηκε στο δοκάρι και ακολούθως σε κόρνερ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Χριστοφή (71'Χούμποκαν), Εζρά (71'Κακουλής), Ντάρμπισαϊρ(90+5'Κούσουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μολ, Σελίμοβιτς, Πίττας (72'Σαρδινέρο), Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Αγκίρε, Γιαννιώτα, Κυριάκου, Γιούστε, Καρ (61'Γκακπέ).

Οι δηλώσεις των προπονητών

Ιβάν Βουκομάνοβιτς: «Είμαι χαρούμενος που επιστρέφω σ΄αυτό το γήπεδο. Έπαιξα σ΄αυτό το γήπεδο κόντρα στην Ομόνοια. Ήταν ωραία η ατμόσφαιρα. Είχαμε κάποιες απουσίες. Είδαμε κάποια θετικά στον τρόπο παιχνιδιού μας. Είδα πράγματα από τους παίκτες μου όταν κρατούσαμε και όταν χάναμε την μπάλα. Είμαστε ευχαριστημένοι με ορισμένα πράγματα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Πιέσαμε στο 2ο μέρος, μπήκαμε αρκετές φορές στην περιοχή του αντιπάλου. Είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν είμαστε φυσικά ικανοποιημένοι για το αποτέλεσμα. Πάντοτε μετρούν οι τρεις βαθμοί. Να συγχαρώ τον αντίπαλο για την νίκη. Έχουμε μπροστά μας σημαντικά παιχνίδια, συνεχίζουμε»

Χένινινγκ Μπεργκ: «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη, κερδίσαμε μια πολύ καλή ομάδα που έκανε καλή πορεία πέρσι στην Ευρώπη αλλά ήταν άτυχη φέτος και διαθέτει καλούς ποδοσφαιριστές. Είχαμε εξαιρετική νοοτροπία, οι παίκτες έδειξαν ότι δεν τα βάζουν κάτω. Στο πρώτο μέρος είχαμε ευκαιρίες για να σκοράρουμε κι άλλα γκολ. Στο δεύτερο μέρος καταφέραμε να κρατήσουμε το προβάδισμα.  Δεν είμαστε τέλειοι, αλλά δουλεύουμε σκληρά καθημερινά»