Τέσσερα γκολ στο Δασάκι, κανείς όμως νικητής (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 9/12/2019 - 20:56

Ισόπαλες με 2-2 έμειναν στο Δασάκι, Εθνικός και Ένωση για την τελευταία αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Ένωση αν και προηγήθηκε δύο φορές στην αναμέτρηση, εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο αφού ο Εθνικός είχε και τις δύο φορές… απάντηση. Το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους έδωσε στο 18ο λεπτό ο Θεοδώρου ενώ ο Κοστόφσκι έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η Ένωση πήρε ξανά προβάδισμα με τον Βαρέλα στο 84ο λεπτό όμως με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Μαρκόσκι ισοφάρισε εκ νέου για την ομάδα της Άχνας.

Με την ισοπαλία αυτή η Ένωση έφτασε τους 7 βαθμούς και παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ ο Εθνικός έφτασε τους 12 βαθμούς και παραμένει στα χαμηλά μετά την εκπληκτική αρχή που είχε στο πρωτάθλημα.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ένωση φιλοξενεί την ΑΕΛ στο Παραλίμνι ενώ η ομάδα της Άχνας πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ.

Πρώτη τελική για την ομάδα του Εθνικού μια κεφαλιά του Μάριου Ηλία περνάει αρκετά έξω στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, μια πολύ μορφή εναλλαγή της μπάλας με τον Ριέρα να δίνει στον Θεοδώρου που πέρασε τον Μποκαντίνοφ και από πλάγια θέση έγραψε το 0-1 για την ομάδα του.

α

Στο 25ο λεπτό ο Μιγκελίτο έκανε την κεφαλιά όμως ήταν αδύνατη και δεν απείλησε τον Κλέιμαν.

Το γκολ της ισοφάρισης για τον Εθνικό ήρθε στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από σέντρα του Παπαγεωργίου, ο Κοστόφσκι έκανε την καρφωτή κεφαλιά και έκανε το 1-1.

σ

Πολύ ωραία ενέργεια από δεξιά για τον Μ. Ηλία που σούταρε αλλά μπλόκαρε ευκολά ο Κλέιμαν στο 64ο λεπτό.

Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό πάλι με τον Ηλία στο επόμενο λεπτό, ο οποίος έκανε την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή σε ετοιμότητα ήταν όμως ο Κλέιμαν.

Στο 81ο λεπτό ο Ουντότζι έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία των γηπεδούχων.

Η Ένωση στο 84ο λεπτό έκανε το 2-1 και πήρε εκ νέου προβάδισμα στην αναμέτρηση με τον Βαρέλα ο οποίος έκανε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Ριέρα.

Ο Εθνικός βρήκε ξανά την... απάντησε με τη συμπλήρωση του 90λεπτού καθώς ο Μαρκόσκι με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή κατάφερε να νικήσει τον Κλέιμαν για το 2-2.

Εθνικός Άχνας (Γιώτης Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ (Στρατηλάτης 66’), Κυπριανού, Γκλομπάρ, Μαρκόσκι, Χριστοφή, Λαμπάν, Μιγκελίτο (A' Hλία 86'), Παπαγεωργίου, Κονέ (Μαρκόφσκι 66’), Μ. Ηλία, Κοστόφσκι

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Γκουστάβο Σιβιέρο): Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Αγγελή (Μιτρέφσκι 73’), Σπόλιαριτς, Βαλλιάνος, Μαϊσουράτζε, Κοσμάς (Στάροκιν 59’), Ριέρα, Θεοδώρου, Ουντότζι, Αγκίρι (Βαρέλα 66’)