Τεστ με βαθμό άριστα για τον Άρη, πρώτο δείγμα και από τους νέους

Τετάρτη, 5/7/2023 - 18:09
ΑΡΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

Θετικό ήταν το πρώτο… ξεμούδιασμα για τον Άρη στο πλαίσιο της προετοιμασίας που πραγματοποιεί στη Λετονία, καθώς επικράτησε 3-0 της Άουντα.

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι παρέταξε δύο ενδεκάδες στο παιχνίδι στα ισάριθμα ημίχρονα και είχε την ευκαιρία να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων σε Super Cup και Champions League. Στο 21ο λεπτό, ο Γκομίς με κάθετη έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Δημητρίου ο οποίος με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ. Προς το τέλος του δευτέρου μέρους, ο Ουρόσεβιτς που αποκτήθηκε προ εβδομάδων έβγαλε τη σέντρα και ο Σπόλιαριτς με κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Δύο λεπτά αργότερα (80’) ο Μπένγκτσον με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Όσον αφορά στον Μοντνόρ που αποκτήθηκε προ ημερών αγωνίστηκε για 33 περίπου λεπτά αφού δεν είναι απόλυτα έτοιμος. Είχε όρεξη, συμμετείχε σε αρκετές φάσεις και πλέον ο χρόνος δουλεύει υπέρ του.

Τέλος, ο καιρός δεν ήταν υπέρ των παικτών αφού είχε ιδιαίτερη ζέστη σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες, όταν οι συνθήκες ήταν ιδανικές. Το επόμενο φιλικό παιχνίδι για τους «πράσινους» θα διεξαχθεί την ερχόμενη Παρασκευή και θα μεταδοθεί επίσης ζωντανά από το επίσημο κανάλι του Άρη στο YouTube.

Η ενδεκάδα του πρώτου μέρους: Bανά, Πηλέας, Γιαγκό, Μπρόρσον, Καζού, Νίκολιτς, Στρούσκι, Δημητρίου, Μοντνόρ, Σουμάνσκι, Γκομίς.

Η ενδεκάδα του δευτέρου μέρους: Σωφρονίου, Μπένγκτσον, Μπράουν, Μαγιαμπέλα, Μεντιούμπ, Σπόλιαριτς, Στεπίνκσι, Ζόκε, Ουρόσεβιτς, Γιαμπλόνσκι, Γιαντάλ.