«Τέζαρε» τη Γιουβέντους η Νάπολι

Σάββατο, 13/2/2021 - 21:00

Σπουδαία νίκη για την «ατσάλινη» Νάπολι με 1-0 επί της Γιουβέντους στο «Ντιέγκο Μαραντόνα».

Οι Ναπολιτάνοι άντεξαν στο «σφυροκόπημα» της «Μεγάλης Κυρίας» στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ - πέναλτι του Ινσίνιε από το 31' πήραν το τρίποντο.

Στο -7 από την κορυφή έμειναν οι «μπιανκονέρι» και αν η Μίλαν κερδίσει την Σπέτσια θα βρεθούν στο -10. Ανέβηκε στην τετράδα η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, φτάνοντας στο -2 από τη σημερινή της αντίπαλο.

Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τους δύο βασικούς στόπερ της, Μανωλά και Κουλιμπαλί, αλλά και τον Ντρις Μέρτενς, η Νάπολι κατάφερε να φτάσει στη σπουδαία νίκη, έχοντας για πρωταγωνιστές τον σκόρερ Ινσίνιε και τον εξαιρετικό Λοθάνο, αλλά και τον «κέρβερο» στο δεύτερο ημίχρονο Άλεξ Μέρετ, που μπήκε την τελευταία στιγμή στην ενδεκάδα και στο δεύτερο μέρος κράτησε το μηδέν σε μια σειρά από ευκαιρίες της Γιουβέντους.

Μοιραίος μπορεί να χαρακτηριστεί για τους ηττημένους ο Τζόρτζιο Κιελίνι, που υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι στο 31' πάνω στον Ραχμάνι, δίνοντας την ευκαιρία στον Ινσίνιε (έφτασε τα 100 γκολ με τη Νάπολι) να ανοίξει το σκορ. Η «Μεγάλη Κυρία» πίεσε ασφυκτικά στο β' μέρος, στο οποίο περιόρισε σε καθολικά παθητικό ρόλο την αντίπαλό της, αλλά οι ευκαιρίες της που είχαν κύριους εκφραστές τους Ρονάλντο και Κιέζα δεν έφεραν κάποιο γκολ.