Θριάμβευσε κόντρα στην Πεγκούλα και προκρίθηκε στον τελικό η Σάκκαρη

Κυριακή, 6/8/2023 - 09:05
ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ (ΑΡ)

Έσπασε την… κατάρα των πέντε διαδοχικών χαμένων φετινών ημιτελικών της και θα διεκδικήσει τον τίτλο του τουρνουά WTA 500 που διεξάγεται στην Ουάσινγκτον η Μαρία Σάκκαρη!

H κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρησή της με την Τζέσικα Πεγκούλα (νούμερο 4 στην παγκόσμια κατάταξη), προηγήθηκε με 1-0 σετ και έφτασε μόλις δύο νικηφόρα game μακριά από το 2-0. Ωστόσο, η Αμερικανίδα αντέδρασε ισοφάρισε σε 1-1, με τη Σάκκαρη να δείχνει χαρακτήρα στο τρίτο σετ, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 3-1 (6-3, 4-6, 6-2) και πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον όγδοο τελικό της καριέρας της, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Γκοφ-Σαμσόνοβα.

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά την χθεσινή (4/8) νίκη της επί της Μάντισον Κις, η Σάκκαρη ξεκίνησε τον αγώνα κάνοντας αγχωτικό break μετά από τέσσερις ισοπαλίες για το 2-1, ενώ στη συνέχεια διατήρησε το σερβίς της και έκλεισε το πρώτο σετ με δεύτερό της break, παίρνοντας το προβάδισμα (6-3).

Η Πεγκούλα δεν κατάφερε να σπάσει το σερβίς της Σάκκαρη ούτε στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τη Μαρία να δείχνει πως έχει τον απόλυτο έλεγχο, κάνοντας το τρίτο της break και περνώντας μπροστά με 4-1! Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης η Πεγκούλα αντέδρασε και πήρε πέντε συνεχόμενα game, κάνοντας τα πρώτα της break κα ισοφαρίζοντας σε 1-1 (6-4).

Παρ' όλα αυτά, η Σάκκαρη δεν έχασε τη συγκέντρωσή της στο τρίτο και καθοριστικό σετ, και αφού έφτασε μια «ανάσα» από το break στο δεύτερο game, το έκανε τελικά στο έκτο, παίρνοντας προβάδισμα ασφαλείας (4-2) και κλείνοντας ιδανικά το ματς (6-2), για την πρώτη νίκη σε ημιτελικό στη φετινή σεζόν!

Τα σετ: 6-3, 4-6, 6-2