Tι έκανε ο ΑΠΟΕΛ στις 5 προηγούμενες πρεμιέρες του στο Τσαμπιονς Λιγκ στο ΓΣΠ

Τρίτη, 30/7/2019 - 16:35

Στις 20:00 ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την Σουτγιέσκα Μαυροβουνίου στον επαναληπτικό του 1-0 για το δεύτερο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Στόχος για τους πρωταθλητές Κύπρου είναι να καταφέρουν να υπερασπιστούν το προβάδισμα πρόκρισης που έχουν αποκομίσει από την πρώτη αναμέτρηση αλλά και να βελτιώσουν την αγωνιστική τους εικόνα.

Μετά από σύντομη έρευνα, σας παρουσιάζουμε πως ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ εντός έδρας στα προηγούμενα πέντε χρόνια που συμμετείχε στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Πιο συγκεκριμένα οι πρωταθλητές Κύπρου τα τελευταία πέντε χρόνια στα πρώτα τους παιχνίδια στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ αντιμετώπισαν τις Σούντουβα, Ντούντελανζ, TNS, Βραντάρ και Ελσίνκι.

2014-15

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ από τον τρίτο προκριματικό. Απέναντι του βρέθηκε η Φιλανδική, Ελσίνκι. Η πρώτη αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στην Φιλανδία στις 30/07/2014 με το αποτέλεσμα να μένει στο ισόπαλο 2-2. Στον επαναληπτικό στις 06/08/2014 στο ΓΣΠ οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη-πρόκριση με 2-0 χάρη σε γκολ των Σέρινταν (18') και Ντε Βινσέντι (43').

α

2015-16

Οι πρωταθλητές Κύπρου ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους από το δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Βαρντάρ Σκοπίων. Η πρώτη αναμέτρηση έλαβε χώρα στο ΓΣΠ στις 14/07/2015 και έμεινε στο 0-0 ενώ στις 21/07/2015 στον επαναληπτικό ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση με δεύτερη ισοπαλία 1-1.

ζ

2016-17

Και αυτή τη σεζόν ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ από το δεύτερο προκριματικό γύρο. Αντίπαλος αυτή τη φορά για τους «γαλαζοκίτρινους» η Oυαλική TNS. H πρώτη αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στην Ουαλία στις 12/07/2016 με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 0-0. Στον επαναληπτικό του ΓΣΠ στις 19/07/2016, οι πρωταθλητές Κύπρου πήραν την πρόκριση με 3-0 χάρη στα γκολ των Αλεξάνδρου (54'), Πιέρου (73') και Ντε Βινσέντι (95').

α

2017-18

Τη σεζόν 2017-18 οι πρωταθλητές στο δεύτερο προκριματικό βρήκαν απέναντι τους την πρωταθλήτρια Λουξεμβούργου, Ντούντελανζ. Στις 12/07/2017 έγινε η πρώτη αναμέτρηση στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Μπερτόλιο στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης. Στον επαναληπτικό στις 19/07/2017 οι πρωταθλητές πανηγύρισαν δεύτερη νίκη με το ίδιο σκορ και συνάμα τη πρόκριση.

2018-19

Κατά την περσινή περίοδο το «ταξίδι» των πρωταθλητών ξεκίνησε από τον πρώτο προκριματικό κόντρα στη Λιθουανική, Σούντουβα. Η πρώτη αναμέτρηση έγινε στη Λιθουανία στις 11/07/2018 με τον ΑΠΟΕΛ να γνωρίζει την οδυνηρή ήττα με 3-1. Στον επαναληπτικό του ΓΣΠ στις 17/07/2018 ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Ποτέ στο 20ο λεπτό όμως δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ της πρώτης αναμέτρησης και έμεινε εκτός συνέχειας.

Τα πέντε χρόνια λοιπόν βλέπουμε ότι ο ΑΠΟΕΛ έχει καταφέρει να πανηγυρίσει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία στην πρεμιέρα του στο ΓΣΠ ενώ έχει καταφέρει να πάρει τέσσερις φορές την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ενώ μόλις μια έχει αποκλειστεί.