Τι κάνει η ΑΕΚ χωρίς τον βασικό της φορ

Παρασκευή, 15/9/2023 - 09:22

Ο Λιβάι Γκαρσία όλα δείχνουν πως θα απουσιάσει από το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό την προσεχή Κυριακή (21:30) λόγω του μυϊκού τραυματισμού που είχε υποστεί στο πρώτο παιχνίδι με την Αντβέρπ. Ούτε χθες κατάφερε να γυμναστεί κανονικά και πλέον οι πιθανότητες να είναι στο βασικό σχήμα είναι απειροελάχιστες και στην αποστολή λιγοστές. Τι κάνει η «Ένωση» χωρίς τον βασικό της φορ;

Την περασμένη περίοδο ο 25χρονος άσος απουσίασε από επτά από τα συνολικά 44 παιχνίδια της ομάδας του, ενώ έπαιξε ΚΑΙ στα έξι παιχνίδια με τον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας τρία γκολ. Στα επτά ματς που έλειψε ο άσος από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο η ΑΕΚ αντεπεξήλθε αρκετά καλά έχοντας έξι νίκες και μία ισοπαλία.

Ο Λιβάι Γκαρσία είχε απουσιάσει, αρχικά, από το 3-0 επί της Κηφισιάς, στον επαναληπτικό για τους «16» του Κυπέλλου, στις 11 Ιανουαρίου. Ήταν στον πάγκο χωρίς να χρησιμοποιηθεί ως αλλαγή.

Στο ματς για την 19η αγωνιστική της Super League στις 22 Ιανουαρίου απέναντι στον Ιωνικό στη Νίκαια, όπου η «Ένωση» επικράτησε 2-1 με ανατροπή στα τελευταία λεπτά (82’ Βίντα, 92’ Τσούμπερ).

Τρεις μέρες μετά, στις 25 Ιανουαρίου, έλειψε από τη νίκη με 3-1 επί του Πανσερραϊκού εκτός έδρας στον επαναληπτικό προημιτελικό του Κυπέλλου.

Μετά τη θλάση που υπέστη στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης στις 25 Φεβρουαρίου, ο Λιβάι Γκαρσία έχασε τα εκτός έδρας ματς με ΟΦΗ στο Ηράκλειο (0-3 με δύο γκολ του Άμραμπατ και ένα του Γκατσίνοβιτς) και Ατρόμητο στο Περιστέρι (0-1 με γκολ του Τσούμπερ).

Επέστρεψε στις 12 Μαρτίου εμφανώς ανέτοιμος στην ήττα με 1-3 από τον Ολυμπιακό στην Opap Arena παίζοντας στα τελευταία 25 λεπτά, ενώ έχασε στις 19 Μαρτίου και το ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής των playoffs στη Νέα Φιλαδέλφεια. Εκείνο το 0-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό ήταν το μοναδικό παιχνίδι στο οποίο η ΑΕΚ είχε πέρσι απώλεια χωρίς τον Λιβάι Γκαρσία στη σύνθεσή της.

Το τελευταίο περσινό ματς που έχασε ήταν στις 8 Μαΐου, με τον Άρη στο «Βικελίδης» για την προτελευταία αγωνιστική των playoffs, με την ΑΕΚ να κερδίζει με ανατροπή 2-1 (23’ Φαν Βέερτ, 43’ Τσούμπερ) και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ολυμπιακό να αγκαλιάζει το πρωτάθλημα.