Της... έκλεισε το σπίτι και έμεινε «ζωντανή» για τον τίτλο η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/3/2021 - 20:25

Της... έκλεισε το σπίτι η ΑΕΛ!

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της Ανόρθωσης με 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της αναμέτρησης για την τέταρτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού ο Μαέ στο 12ο και 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Για την Ανόρθωση μείωσε ο Κβιλιτάια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους 62 βαθμούς και επανέφερε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ομόνοια (66β.) στους τέσσερις βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στους 53 βαθμούς και στο -13 από την πρώτη θέση. Έτσι, ουσιαστικά η υπόθεση πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε άδοξα για την «Κυρία» αφού μένουν μόνο άλλοι 18 βαθμοί στο «τραπέζι».

Την ερχόμενη αγωνιστική (5η) η ΑΕΛ θα φιλοξενήσει στο Τσίρειο τον Ολυμπιακό, ενώ η Ανόρθωση με τη σειρά της θα πάει στην «Αρένα» για την αναμέτρηση με την ΑΕΚ. Θυμίζουμε πως αύριο (22/03) οι δύο ομάδες θα μάθουν τον αντίπαλο τους στα ημιτελικά του κυπέλλου. Οι άλλες δύο ομάδες που είναι στην κλήρωση είναι ο Ολυμπιακός και ο ΑΠΟΕΛ.

Ο Σάντος ανενόχλητος στην αριστερή πλευρά έκανε την σέντρα, ο Μαέ αμαρκάριστος στην... καρδιά της περιοχής της Ανόρθωσης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Kαλή στιγμή για την Ανόρθωση μετά από σέντρα του Οκριασβίλι, ο Καλτσάς έπιασε... αέρα και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει στο 24ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ο Οκριασβίλι έπιασε το σουτ όμως ήταν απελπιστικά άστοχος.

Μπήκε στην περιοχή ο Ντανίλο, έπεσε για την προβολή και βρήκε τον Λόρια ενώ στη συνέχεια ο Ριέρα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ δε μέτρησε καθώς υπήρξε επιθετικό φάουλ του παίκτη της ΑΕΛ στον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης στο 37ο λεπτό.

Μπήκε στην περιοχή ο Μάε, πέρασε τον Λόρια και πλάσαρε για το 2-0 των Λεμεσιανών στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ριέρα, έδωσε στον Ζντραφκόφσκι, αυτός βρήκε τον Ντανίλο, ο οποίος έπαιξε κάθετα με τη μία στον Μαέ που έφυγε στην... πλάτη της άμυνας και συγκεκριμένα του Αρτυματά που πιάστηκε ξανά στον «ύπνο».

Η Ανόρθωση μείωσε στο σκορ σε 2-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Κβιλιτάια. Ο Γεωργιανός επιθετικός απέφυγε τρεις ποδοσφαιριστές με μία κίνηση και σκόραρε.

Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης, υπήρχαν καλές προϋποθέσεις για την Ανόρθωση, όμως το σουτ του Κορέια ήταν άστοχο.

Διαγώνια μπαλιά του Κβιλιτάια στον Καλτσά ο οποίος έπιασε το βολέ με τη μία όμως ο Βοζίνια εκτινάχθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα στο 62ο λεπτό.

Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΛ στο 69ο λεπτό, ο Βοζίνια δεν έδιωξε σωστά, με τη μπάλα να στρώνεται στον Χουσμπάουερ όμως το σουτ του τελευταίου σταμάτησε στα σώματα.

Έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση η ομάδα της Λεμεσού, με τη μπάλα να καταλήγει στον Ντανίλο όμως το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο στο 82ο λεπτό.

Στο 83ο λεπτό η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Μανιά όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Μίχα που έδωσε την κεφαλιά-ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Μανιάς μετά από σέντρα ακριβείας έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στο δοκάρι του Βοζίνια από πολύ κοντινή απόσταση.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (Αμπαρτζουμιάν 9'), Κ. Αρτυματάς, Βργκοτς (Κορρέα 46'), Κορέια, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (Μίχα 63'), Χουσμπάουερ (Μανιάς 73'), Καλτσάς, Οκριασβίλι (Μπουσουλάτζιτς 73'), Κβιλιτάια

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Πάντιτς, Τεϊσέιρα (Ψισιέ 34'), Σάντος, Αντωνίου, Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ (Κυριάκου 90'), Ριέρα (Κέρκεζ 84'), Ντανίλο, Τόρες (Αβραάμ 84'), Μάε (Μπάμπιτς 84')