Αθλητικά

Τόμι Ορ: «Η Κύπρος αποτελεί πολύ εχθρικό περιβάλλον όσον αφορά το ποδόσφαιρο»

ΤΟΜΙ ΟΡ

Ο Τόμι Ορ παραχώρησε συνέντευξη στην ιστοσελίδα goal.com και μεταξύ άλλων αναφέρθηκε και στην εμπειρία του στην Κύπρο ως ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ.

Ο Αυστραλός ακραίος επιθετικός μίλησε για το περιβάλλον στο Κυπριακό ποδόσφαιρο, για τις πολλές αλλαγές προπονητών και παικτών στον ΑΠΟΕΛ και για την σχέση που διατηρεί με τους πρωταθλητές Κύπρου.

Αναλυτικά η συνέντευξη

«Όταν αγωνιζόμουν στην Κύπρο, είτε έπαιζα είτε όχι ο κόσμος (σ.σ. της Αυστραλίας) δεν το αναγνώριζε. Αυτή είναι η πραγματικότητα όταν βρίσκεται σε μερικά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Δεν σε βλέπουν κάθε Σαββατοκύριακο, σε αντίθεση με το πρωτάθλημα Αυστραλίας που είσαι συνεχώς στο προσκήνιο και αναγνωρίζεσαι. Πέρσι κερδίσαμε το πρωτάθλημα και εγώ ήμουν σημαντικό μέλος αυτής της ομάδας. Έπαιξα σε 27-28 αγώνες, επομένως για μένα ήταν μια πετυχημένη χρονιά.

Ήθελα να επιστρέψω στο προσκήνιο, να παίξω καλά και να επιστρέψω στην Εθνική ομάδα. Ήταν σημαντικό για μένα να παίζω σε ένα πρωτάθλημα όπου ο κόσμος θα πρόσεχε τι κάνω».

Στην συνέχεια ο Τόμι Ορ χαρακτήρισε το περιβάλλον στο Κυπριακό ποδόσφαιρο εχθρικό. Συγκεκριμένα ανέφερε: «Η Κύπρος αποτελεί πολύ εχθρικό περιβάλλον όσον αφορά το ποδόσφαιρο. Ήμουν εκεί 15-16 μήνες και αλλάξαμε πέντε ή έξι προπονητές, οπότε αυτό δείχνει την εικόνα του πώς πάνε εκεί τα πράγματα. Με τον κάθε προπονητή είχα και διαφορετική εμπειρία. Στο ξεκίνημα της προετοιμασίας η ομάδα συμφώνησε με πολλούς ξένους ποδοσφαιριστές. Εκεί υπάρχει όριο στους ξένους και η ομάδα είχε πάρα πολλούς, γι’ αυτό ο σύλλογος μου είπε ότι είμαι ελεύθερος να αποχωρήσω. Είχα ακόμα άλλα  δυο χρόνια συμβόλαιο γεγονός που περίπλεκε το σενάριο αυτό. Έτσι ο PFA (σ.σ. Σύνδεσμος Ποδοσφαιριστών Αυστραλίας) βρήκε μια λύση που ήταν καλή και για τις δυο πλευρές».

Ακολούθως ο Αυστραλός υπογράμμισε πως είχε και έχει άριστες σχέσεις με τους ανθρώπους του ΑΠΟΕΛ: «Ακόμα έχω καλή σχέση με τον σύλλογο και μιλάω συχνά με ανθρώπους εκεί. Δεν ήταν εχθρική η αντιμετώπιση που είχα. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο μερικές φορές. Η αλλαγή παικτών στην Κύπρο και ειδικά στο ΑΠΟΕΛ είναι συχνή, επομένως δεν το πήρα προσωπικά».

Επόμενο άρθρο

Τρία νέα πρόσωπα και δύο επιστροφές στην κλήση του Μπεν Σιμόν

24 ποδοσφαιριστές στην κλήση του για τους επερχόμενους αγώνες με Βουλγαρία και Νορβηγία
09/11/2018 - 10:29

ΣχετικέςΕιδήσεις

Τάμτα:Με "έκλεψε" με τους φίλους του στα 14 μου - Δεν σταμάταγα να κλαίω(BINTEO)

"Το σπίτι μου ήταν 24τ.μ στην Γεωργία , μέχρι τα έντεκα δεν είχαμε τουαλέτα"
20/01/2019 - 21:34

Τάμτα: Mε "έκλεψε" σε ηλικία 14 ετών και παντρευτήκαμε (ΒΙΝΤΕΟ)

Η συγκλονιστική εξομολόγηση της τραγουδίστριας
17/01/2019 - 10:14

Νεκτάριος για Τάμαρι:«Του είπα να μην τα παρατήσει-Δεν θα πήγαινα στην Ομόνοια»

Ο Ν. Αλεξάνδρου ήταν καλεσμένος στην Cytavision και μίλησε για τον ίδιο και όχι μόνο
07/01/2019 - 21:55

Επεισοδιακή συνέντευξη Φατάχ Αλ Σίσι στα 60 λεπτά του CBS (BINTEO)

Η συνέντευξη μεταδόθηκε παρά την απαίτηση της Αιγυπτικής Προεδρίας για το αντίθετο
07/01/2019 - 10:31

Ελένη Φουρέριρα:" Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω και να κερδίζαμε!"

"Είναι αστείο να λες ότι είμαι εγώ εθνικίστρια..." - Όλα όσα αποκάλυψε
31/12/2018 - 10:38

H Soula Glamorous αποκαλύπτεται στην πιο ανατρεπτική της συνέντευξη στην Κύπρο!

Η ανάδειξη της "βασικιάς" της χρονιάς, το χαλούμι και ο πρώτος της έρωτας με άρωμα...Πάφου
16/12/2018 - 16:27

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στη φυλακή ο 23χρονος που "πετούσε" με 227 χιλιόμετρα

Του στέρησαν την άδεια οδήγησης για 6 μήνες

ΓΓ ΑΚΕΛ: Έχει αρχίσει να διαφαίνεται πόσο διαπλεκόμενος είναι ο κύριος Πολυβίου

Πυρά Άντρου Κυπριανού για το πόρισμα Μαρί και τις προσλήψεις συγγενών του Ανωτάτου

Πρόεδρος Αναστασιάδης: Το ΓεΣΥ θα εφαρμοστεί παρά τις αντιδράσεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Χαρακτήρισε το σχέδιο ως "επαναστατική μεταρρύθμιση"
Ελλάδα

Στην Ολομέλεια της Ελληνικής Βουλής η Συμφωνία των Πρεσπών

Κομβικής σημασίας η σημερινή ημέρα για την αυριανή ψηφοφορία

Έφυγε από τη ζωή ο γνωστός δημοσιογράφος Θέμος Αναστασιάδης

"Έχασε τη μάχη με τη ζωή μετά από χρόνια ασθένεια"

Πέρασε κατά πλειοψηφία από την Επιτροπή Εξωτερικών η Συμφωνία Πρεσπών

"Είναι αδιανόητο να μην κατατεθεί το ενιαίο κείμενο του Συντάγματος των Σκοπίων"
Διεθνή

ΗΒ: Σκύλος καταζητείται έναντι αμοιβής 25.000 λιρών από εγκληματίες

Μέσα σε ένα χρόνο ξεσκέπασε λαθρεμπόριο τσιγάρων αξίας 6 εκατομμυρίων λιρών

Νιόπαντρο ζευγάρι πνίγηκε ενώ βρισκόταν για μήνα του μέλιτος στις Μαλδίβες

Συστάσεις προς τους τουρίστες από την Αστυνομία της χώρας

Παραιτήθηκε από την αμερικανική κυβέρνηση ο βοηθός ΥΠΕΞ Γουές Μίτσελ

"Αισθάνομαι ότι έχω ολοκληρώσει ό, τι ήθελα να κάνω από αυτή τη θέση" αναφέρει σε επιστολή

tv news

Η Αθηνά, πείθεται επιτέλους ότι δεν ευθύνεται ο Νικόλας για το φιάσκο του γάμου

Η Σάσα έχει φτάσει στο τελικό στάδιο του σχεδίου «To Τατουάζ» Τετάρτη: Νέο Διπλό Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Η Κάτια δέχεται αποκαλύψει στη Μαρίνα που είναι η κόρη της με έναν όρο...

Η ένταση ανάμεσα σε Ρία και Μίλτο μεγαλώνει... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τετάρτη:Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 23/01/2019 - 15:30ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ