Τον νίκησε και τον έριξε στη δεύτερη κατηγορία (BINTEO)

Η Ανόρθωση επικράτησε του Ερμή με 3-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και τον έστειλε με κάθε επισημότητα στη Δεύτερη Κατηγορία. Η ομάδα της Αραδίππου πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 24ο λεπτό με τον Ντε Μέλο όμως η «Κυρία» κατάφερε να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι με τα γκολ των Στεφανέλλι (36’), Σίλντεφελντ (53’) και Ντούρις (71’). Ο Ερμής μείωσε στο σκορ στο 80ο λεπτό με τον Μπουλά.

Αν και ξεκίνησαν με αρκετή όρεξη οι δύο ομάδες, σταδιακά ο ρυθμός έπεσε και μέχρι το πρώτο τέταρτο δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 16ο λεπτό ο Ντούρις κέρδισε την μπάλα μετά την πίεση που έβαλε στον Κουατσίκα, δίνοντας στον Στεφανέλι που προσπάθησε με τακουνάκι να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ερμή. Η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε από τον Μπανούση.

Στο 24ο λεπτό ο Ντε Μέλο με κεφαλιά έβαλε μπροστά την ομάδα του Ερμή. Ο ποδοσφαιριστής σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και κατάφερε να νικήσει τον Δημητρίου.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κατσιατής έπιασε το δυνατό και φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Δημητρίου.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου είχαμε το γύρισμα του Πηλέα με τον Φυλακτού να πιάνει το σουτ στην κίνηση και τον Δημητρίου να πραγματοποιεί μια εξαιρετική επέμβαση. Στην συνέχεια ο Ντε Μέλο έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου.

Στο 36ο λεπτό η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Στεφανέλλι. Ο Μπεσάτ από την αριστερή πλευρά έκανε την σέντρα με τον Αργεντινό να πιάνει μια όμορφη κεφαλιά και να νικάει τον Φιρινίδη για να φέρει το ματς στα ίσα.

Η Ανόρθωση στο 53ο λεπτό πήρε το προβάδισμα με τον Σίλντεφελντ. Και πάλι από στημένη φάση ο Κροάτης έκανε την δυνατή κεφαλιά για το 2-1.

Ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει το παιχνίδι εκ νέου στα ίσα με κάποιες εσωτερικές αλλαγές.

Η Ανόρθωση έκανε τα τέρματα της τρία μετά από εκτέλεση πέναλτι του Ντούρις στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ερμής στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Μπουλά ο οποίος ήταν εύστοχος από τα 11 μέτρα.

Ανόρθωση (Γιούργκεν Στρέπελ): Δημητρίου, Κοφί, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Μπεσάτ, Μπουφ (Εγγλέζου 61'), Ντούρις, Βίκτορ, Πράνιτς, Ιωάννου, Στεφανέλλι (Στεφανέλλι 86')

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Κατσιατή, Δεβέθα (Γεωργίου 76'), Πηλέας (Μαύρου 62'), Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Λαγός (Πούνας 54'), Μπανούσης, Μπουλά, Ντε Μέλο

Νταμπίζας: «Για την ηθική μας δεν μπορεί να πει κανένας τίποτα»