«Τούμπαρε» την Πάφο και πάει για το back-to-back η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 26/4/2023 - 20:59

Θέλει το back-to-back!

Η Ομόνοια επικράτησε με 3-1 της Πάφου, στο πλαίσιο του επαναληπτικού αγώνα για τα ημιτελικά του κυπέλλου Coca-Cola και προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον τελικό του θεσμού.

Σε ένα ματς με πολλές ευκαιρίες και αγωνία, οι «γαλάζιο» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με τον Βαλακάρι.

Η ομάδα της Λευκωσίας όμως δεν πτοήθηκε και έβγαλε αντίδραση ισοφαρίζοντας στο 34ο λεπτό με τον Ντίσκερουντ.

Μετά την ανάπαυλα το «τριφύλλι» διατήρησε την ίδια απόδοση και με τον κόσμο που μετέτρεψε σε... καμίνι το ΓΣΠ έκανε την ολική ανατροπή στο 79ο λεπτό, με τον Κασαμά.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χαραλάμπους στο 97ο λεπτό.

Έτσι η Ομόνοια θα μετρήσει την 23η παρουσία της σε τελικό και θα αντιμετωπίσει την ΑΕΛ διεκδικώντας το 16ο τρόπαιο της, αλλά και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή):Φαμπιάνο, Γιούστε, Παναγιώτου, Λέζιακς, Μάθιους, Μπασιρού, Ντίσκερουντ (70′ Κασάμα), Λοΐζου (87′ Χαραλάμπους), Σράντι (77′ Παπουλής), Κακουλλής (70′ Μπεσεντίν), Ανσαριφάρντ (87′ Μίλετιτς).

Πάφος (Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπάιριτς (84′ Μπρούνο), Παλάσιος, Ικόκο, Ζουνίνιο, Χότσκο (87′ Ναμ), Κανέ, Βαλακάρι, Αμπντουραχίμι (64′ Τάνκοβιτς), Ζάιρο.