Τραγικός και ξανά ηττημένος ο ΑΠΟΕΛ, μεγάλο «διπλό» η Ένωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 2/1/2021 - 22:53

Πήγε Λευκωσία και του «έκλεισε» το σπίτι!

Μια εκπληκτική Ένωση εκμεταλλεύτηκε κατά κράτος την νέα τραγική παρουσία του ΑΠΟΕΛ και επικράτησε με 2-0 μέσα στο ΓΣΠ, παίρνοντας μια τεράστια νίκη ελπίδας.

Κατρακύλα δίχως τέλος για τους «γαλαζοκίτρινους» που είχαν ξανά κακό πρόσωπο, δεν μπορούσαν να κάνουν απολύτως τίποτα και μοιραία δέχθηκαν άλλη μια ντροπιαστική ήττα φέτος.

Το σκορ άνοιξε στο 38' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντένινγκ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Ντε Βινσέντι αστόχησε από την άσπρη βούλα, δίχνοντας πως θα εξελισσόταν το πράγμα.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ποτέ να απειλήσουν, οι «βυσσινί» επιχειρούσαν να «κτυπήσουν» στην κόντρα και τελικά το κατάφεραν με τον Θεοδώρου στο 77ο λεπτό «κλειδώνοντας» μια τεράστια νίκη στο ΓΣΠ, πρώτη μετά την περίοδο 2007/08.

Με αυτή τη νέα ήττα ο ΑΠΟΕΛ βυθίστηκε στην 11η θέση μένοντας στους 16 βαθμούς, με τον προβληματισμό να μεγαλώνει και την επόμενη (18η) αγωνιστική φιλοξενείται την Τρίτη (6/1, 20:00) από τη Δόξα στο «Μακάρειο».

Η Ένωση πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα με την οποία ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας και ανέβηκε στην 13 με 11 βαθμούς και την ερχόμενη Τρίτη (5/1, 16:00) υποδέχεται την Καρμιώτισσα στο «Τάσος Μάρκου».

Στο 2' η πρώτη τελική του αγώνα και από πλευράς ΑΠΟΕΛ, με τον Εφραίμ να εκτελεί φάουλ στην περιοχή, τον Νούχιου να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά ο Νούχιου με το κεφάλι απείλησε ξανά, αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι, στη σέντρα που επιχείρησε ο Γαβριήλ.

Στο 6ο λεπτό ο Εφραίμ δοκίμασε το πλασέ από πλάγια αριστερά, με τον Γκατσέφσκι να αποκρούει δύσκολα.

Η πρώτη ευκαιρία της Ένωσης ήρθε στο 16' με τον Μπελόνε να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και να αναγκάζει σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ τον Σίλβα.

Στην εκτέλεση η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Μπελόνε, μετά από κόντρα, ο οποίος προσπάθησε με προβολή, ωστόσο ήταν άστοχος.

Η Ένωση απείλησε ξανά στο 22ο λεπτό με τον Θεοδώρου να βγαίνει στην αντεπίθεση και να κάνει το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 38' ο Μερκής ανέτρεψε στην περιοχή τον Θεοδώρου και η Ένωση κέρδισε το πέναλτι. Εκτελεστής ο Ντένινγκ που ήταν εύστοχος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Δύο λεπτά μετά ήταν σειρά του ΑΠΟΕΛ να κερδίσει πέναλτι με τον Κοσμά να σπρώχνει τον Λούντεμο στην περιοχή. Ο Ντε Βινσέντι όμως ήταν άστοχος, με τον Γκατσέφσκι να αποκρούει και να κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Σατσιάς δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντινό σημείο, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 51' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους και από πλευράς Ένωσης, με τον Θεοδώρου να βγαίνει στην κόντρα και να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Σάντος έβαλε το πόδι και παραχώρησε κόρνερ.

Η Ένωση απείλησε ξανά στο 64ο λεπτό, με τον Λουσέρο να σεντράρει στην περιοχή για τον Μπελόνε, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο έξω.

Δύο λεπτά μετά οι «βυσσινί» έχασαν νέα ευκαιρία στην κόντρα, με τον Μπελόνε να δοκίμαζει το σουτ εκτός την περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 69' ο ΑΠΟΕΛ έχασε διπλή ευκαιρία, με τον Μπεν Σαχάρ αρχικά να μην μπορεί να σκοράρει από πλάγια θέση στην περιοχή και στη συνέχεια ο Νούχιου με ατομική προσπάθεια πάτησε περιοχή, το σουτ του όμως ήταν άστοχο.

Οκτώ λεπτά αργότερα η Ένωση πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Κοσμάς έδωσε κάθετη στον Θεοδώρου που βγήκε ταχύτατα μπροστά, πέρασε τον Σίλβα και πλάσαρε ιδανικά για το 0-2.

2

Στο 80ο λεπτό τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Μερκή να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται.

Στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα, στο 86', ο Μπεν Σαχάρ αστόχησε από κοντινό σημείο στέλνοντας τη μπάλα έξω, με το 0-2 να παραμένει μέχρι το τέλος.

0

ΑΠΟΕΛ (Μικ Μακάρθι): Σίλβα, Σιέλης (79′ Κατσαντώνης), Σάντος, Μερκής, Γιουίλερ, Λουντεμό, Σατσιάς (56′ Σαχάρ), Εφραίμ (69′ Κούτσακος), Γαβριήλ (46′ Ατζίλι), Ντε Βινσέντι (69′ Ζαχίντ), Νούχιου.

ΕΝΠ (Κάρλος Φερέρ): Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μπελόνε (83′ Μαϊσουράτζε), Κοσμάς, Κοτσώνης (90’+2 Μουλαζίμης), Λουσέρο, Φελίπε, Θεοδώρου (83′ Μαρκόφσκι), Ντένινγκ (68′ Μπαλοτέλι).

Μικ Μακάρθι (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι απογοητευμένος. Ντρέπομαι και είμαι σοκαρισμένος από την απόδοση μας. Ξέρω ότι αρχίσαμε καλά, αλλά η ομάδα μου έμεινε με 10 για λίγα λεπτά (σ.σ. τραυματίστηκε ο Σιέλης) και η ομάδα του Παραλιμνίου πήρε προβάδισμα. Δεν ήμασταν καλοί, δεν παίξαμε καλά. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο, ήμασταν πολύ άσχημοι. Θέλω να πιστεύω πως ο ΑΠΟΕΛ πρέπει να αντικατοπτρίζει την φιλοσοφία μου. Δεν συνέβη αυτό, δεν είδα αποφασιστικότητα. Είμαι απογοητευμένος. Δεν συνηθίζω να απολογούμαι, όμως αξίζει μια απολογία στους οπαδούς μας. Δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή αυτή η εικόνα, κανείς στα αποδυτήρια δεν την αποδέχεται. Θέλω να εξαιρέσω από αυτό που λέω τους νεαρούς, μαθαίνουν το ποδόσφαιρο και τους αξίζει να είναι σε ομάδες που παίζουν καλύτερο ποδόσφαιρο. Ούτε ο Αντρέας (σ.σ. Κατσαντώνης), ούτε ο Σατσιάς, αυτοί εξαιρούνται».

Για το τι φταίει: «Έχω έρθει στην μεγαλύτερη ομάδα. Ίσως δεν είμαστε αρκετά καλοί όσο θα έπρεπε. Πρέπει να είμαστε καλύτεροι. Τι φταίει; Μετά από τρεις ήττες; Τι να απαντήσω… Πρέπει να υπάρξει αντίδραση. Για να είσαι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, έχεις τα προσόντα για να γίνεις. Είναι δύσκολο να δημιουργήσουμε ομοιογένεια, όμως αυτό πρέπει να γίνει».

Για το χαμένο πέναλτι και τον Ντε Βινσέντι: «Είναι εύκολο να κατακρίνεις μετά το αποτέλεσμα. Είναι από τους πιο έμπειρους, είχε το θάρρος να χτυπήσει το πέναλτι. Αποδέχθηκε την ευθύνη του στα αποδυτήρια, ήταν άσχημο χτύπημα. Επειδή έμεινε έξω για καιρό δεν σημαίνει πως ξέχασε πώς να το κάνει. Αυτός που χτυπά τα πέναλτι ήταν εκτός ομάδας σήμερα».

Κάρλος Φερέρ (Ένωση): «Αισθάνομαι πολύ χαρούμενος για την ομάδα και τους παίκτες μου που πήραμε αυτήν την επιτυχία μετά από τόσες αποτυχίες. Περάσαμε δύσκολες καταστάσεις όμως συνεχίσαμε να παλεύουμε και δικαιούμασταν αυτή την νίκη. Η νίκη μας απέναντι στον ΑΠΟΕΛ είναι αφιερωμένη στον μικρό Ιάκωβο για την τραγική είδηση του θανάτου του που στεναχώρησε όλους στο Παραλίμνι. Ελέγξαμε το παιχνίδι. Είχαμε κάποια προβλήματα στις στημένες μπάλες όμως κατά γενική ομολογία είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε αυτή μας η επιτυχία και να παλεύουμε, να πιστεύουμε στον εαυτό μας για καλύτερη συνέχεια και αποτελέσματα. Έχουμε μόλις δυόμισι μέρες μπροστά μας για ακόμη έναν «τελικό» με την Καρμιώτισσα. Έχουμε πολλούς τελικούς μπροστά μας. Δώσαμε και στον κόσμο μας λίγη χαρά. Το ποδόσφαιρο είναι το αποτέλεσμα. Αν κερδίζεις παίρνεις δύναμη. Στα τελευταία παιχνίδια δεν ήμουν ευχαριστημένος με την απόδοση μας, όμως χρειαζόμασταν αυτή την νίκη σε αυτό το παιχνίδι. Δεν έχουμε χρόνο, πρέπει να δούμε το επόμενο παιχνίδι. Ξέρουμε την ιστορία του ΑΠΟΕΛ. Ξέρουμε ότι είχαν πρόβλημα με τον covid. Εύχομαι στον ΑΠΟΕΛ ό,τι καλύτερο και να ξεπεράσει εντελώς αυτό που βιώνει λόγω κορωνοϊού. Η υγεία είναι πάνω από όλα και επιθυμία όλων κάποια στιγμή είναι να τελειώσει όλο αυτό».