Τρελαίνει κόσμο ο Πιέρος, ασίστ για Τζέισον (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 9/3/2020 - 19:00

Με το «καλημέρα», έχει καταφέρει να ξεχωρίσει στη νέα του ομάδα. Την περασμένη εβδομάδα, πέτυχε το νικητήριο γκολ στον τελικό του Σούπερ Καπ του Καζακστάν, ενώ στο ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος ήταν και πάλι πρωταγωνιστής.

Ο Πιέρος Σωτηρίου ήταν αυτός που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του με 4-0 επί της Κίζιλ Ζαρ. Στο 51ο λεπτό έβαλε μπροστά την Αστάνα, παίρνοντας το «ριμπάουντ» από απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα, ενώ στο 81' πλάσαρε εύστοχα από το ύψος του πέναλτι για το 2-0. Και με χιόνια και με κρύα, ο Κύπριος φορ ξεδιπλώνει το πλούσιο ταλέντο του!

Όπως ήταν λογικό, η εμφάνιση του Πιέρου ήταν αρκετή, ώστε να συμπεριληφθεί στην καλύτερη ενδεκάδα της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Καζακστάν.

Πάμε στην Αγγλία τώρα, καθώς καθοριστικό ρόλο στη νίκη της Σάουθεντ Γιουνάιτεντ επί της Μπρίστολ με 3-1 είχε ο Τζέισον Δημητρίου. Ο Κύπριος έμπειρος αμυντικός, που στο συγκεκριμένο παιχνίδι αγωνίστηκε στο χώρο του κέντρου, έβγαλε την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του. Για τους νικητές, στην αποστολή ήταν και ο Χάρι Κυπριανού, ο οποίος ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Άντονι Γεωργίου (Μπόλτον): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μπόλτον στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Γουίμπλεντον, περνώντας ως αλλαγή στο 76ο λεπτό.

Τζάκ Ρόουλς (Κέιμπριτζ Γιουν.): Πέρασε ως αλλαγή στο 57ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Λέιτον Όριεντ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Κέιμπριτζ Γιουνάιτεντ, με την ομάδα του να επικρατεί με 2-1.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή στο ματς απέναντι στην Κέιμπριτζ Γιουνάιτεντ, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μόρκαμπ.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ & Ρέντμπριτζ): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Όλντερσοτ εκτός έδρας. Για τους γηπεδούχους έπαιξε ο -κυπριακής καταγωγής- Χάρι Παναγιώτου, ο οποίος ωστόσο είναι διεθνής με την εθνική του Αγίου Χριστόφορου & Νέβις.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Πεσκάρα): Ήταν εκτός αποστολής από το ματς στην έδρα της Μπενεβέντο, εκεί όπου η Πεσκάρα γνώρισε «βαριά» ήττα με 4-0.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Περούτζια, όμως δεν χρησιμοποιήθηκε.

Δανιήλ Παρούτης (Νοβάρα): Το επόμενο ματς της Νοβάρα είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (11/3) στην έδρα της Προ Βερτσέλι.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ήταν στον πάγκο και πέρασε ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 στην έδρα της Πάσος Φερέιρα.

Νεόφυτος Μιχαήλ (Αστέρας Τρίπολης): Λόγω της καθυστέρησης της επικύρωσης της βαθμολογίας της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Super League 1, δεν υπήρχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις για τους Αρκάδες το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Νέστορας Μυτίδης (Παναχαϊκή): Το επόμενο παιχνίδι της Παναχαϊκής των Νέστορα Μυτίδη και Δημήτρη Φροξυλιά θα διεξαχθεί αύριο (10/3) στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Χάμιλτον): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Κιλμάρνοκ, με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται από τον Ελλαδίτη, Μάριο Όγκμποε στις καθυστερήσεις.

Ουγγαρία

Φάνος Κατελάρης (Ζαλαεγκέρσεγκι): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Φερεντσβάρος.

Σλοβακία

Παναγιώτης Λουκά (Σέρεντ): Ήταν στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Ζίλινα, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Λόγω του κορωνοϊού, δεν υπάρχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις στη Νότια Κορέα. Επομένως, η Τζέτζου Γιουνάιτεντ του Βαλεντίνου Σιέλη, όπως και οι υπόλοιπες ομάδες στη χώρα, τηρούν στάση αναμονής.