Τρίποντο στο 93' με... υπογραφή Ντόρεγκαραϊ για τη Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 8/10/2022 - 21:00

Επιστροφή στις νίκες για τη Νέα Σαλαμίνα!

Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε κόντρα στην Δόξα με 1-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε το τρίποντο, που ήρθε στο φινάλε του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, είχαν ψηλά τις γραμμές τους και πίεζαν τους «ερυθρόλευκους», εμποδίζοντας την ανάπτυξη τους, αλλά και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ, που εντέλει δεν εκμεταλλεύτηκαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και έβγαλαν αντίδραση, δημιουργώντας κάποιες φάσεις, δίχως όμως να καταφέρνουν, να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στην ανάπαυλα, η ομάδα της Κατωκοπιάς μπήκε με παρόμοιο πλάνο και απείλησε ξανά αρκετά την εστία των «ερυθρολεύκων». Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να κρατήσει παραπάνω μπάλα, όμως δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Εντέλει θα καταφέρει να σκοράρει στις καθυστερήσεις, με τον Ντόρεγκαραϊ στο 93ο λεπτό και να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Με αυτό το αποτέλεσμα και η ομάδα της Αμμοχώστου θα αναρριχηθεί στην 4η θέση με 10 βαθμούς, ενώ η Δόξα θα πέσει στην 9η θέση με επτά βαθμούς.

Την επόμενη (7η) αγωνιστική, η Δόξα υποδέχεται την Παρασκευή (14/10), στο «Γλαύκος Κληρίδης» την Πάφο και η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται την Δευτέρα (17/10), στο ΓΣΠ από την Ομόνοια. Επίσης οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν την Πέγεια, στο «Αμμόχωστος» την Τετάρτη (12/10), για την πρώτη φάση του κυπέλλου.

Οι ενδεκάδες

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Οφόρι, Μάντζεκ, Καρλίτος (78′ Μιγκελίτο), Κλίμοβιτς (46′ Φελίπε), Κουμουρής (87′ Φράγκος), Μποτεάκ (73′ Τσίκο), Φλοριάν (78′ Ντορεγκαράι).

Δόξα (Ρικάρντο Τσέου): Σισκόφσκι, Μπένι (78′ Ιωσηφίδης), Κέρλα, Ίλιτς, Σαντίκ, Ασαμόα (65′ Τιτζιανί), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης (88′ Σιαθάς), Βαγιέχο, Στυλιανού, Σόπτσικ (87′ Κάργκμπο).