Το τρίτο πιο γρήγορο χατ-τρικ, το πιο άμεσο από την πρώτη σέντρα

Τετάρτη, 9/3/2022 - 11:16

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι έφτασε στα 42 γκολ για φέτος σε όλες τις διοργανώσεις και το χατ-τρικ του απέναντι στην Ζάλτσμπουργκ φυσικά αποκτά ιδιαίτερη σημασία για την ιστορία του Champions League.

Ο πιο «καυτός» Πολωνός επιθετικός των τελευταίων ετών έκανε... πάρτι στον επαναληπτικό με τους Αυστριακούς για τους «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Μετά το 1-1 του πρώτου ματς, ο «Λέβα» το πήρε πάνω του στην Βαυαρία και «καθάρισε» στο άψε – σβήσε για να περάσει η Μπάγερν στα προημιτελικά με το τελικό 7-1 στην ρεβάνς.

Το χατ-τρικ που πέτυχε, είχε ήδη σημειωθεί με το ρολόι του γηπέδου να δείχνει το 23ο λεπτό της αναμέτρησης! Ανάμεσα στα τρία τέρματα, χρειάστηκε να περάσουν 10 λεπτά και αυτή είναι η τρίτη ταχύτερη επίδοση για ένα τέτοιο κατόρθωμα στα χρονικά του Champions League.

Φυσικά κορυφαίο χατ-τρικ παραμένει του Μπαφετιμπί Γκομίς για την Λυών απέναντι στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ (8 λεπτά), σε ένα ματς που έχει τη δική του σκοτεινή ιστορία, ενώ, δεύτερο πιο γρήγορο ήταν του Μάικ Νιούελ για την Μπλάκμπερν απέναντι στην Ρόζενμποργκ με 9 λεπτά.

Βέβαια, του Λεβαντόβσκι είναι το πιο άμεσο που επιτυγχάνεται μετά την πρώτη σέντρα μιας αναμέτρησης για το κορυφαίο τουρνουά συλλόγων στην Γηραιά ήπειρο, αφού ποτέ ξανά κανείς δεν είχε κάνει χατ-τρικ στα 23 πρώτα λεπτά ενός ματς.