«Τυφώνας» Τζόκοβιτς παρέσυρε τον Τσιτσιπά στον τελικό της Ρώμης

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς καθήλωσε τον Στέφανο Τσιτσιπά και κατέκτησε τον τίτλο στο Masters της Ρώμης, επικρατώντας 6-0, 7-6(5).

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης γιόρτασε με τίτλο τη συμπλήρωση 1000 νικών καριέρας που συμπλήρωσε στο τουρνουά της Ρώμης, στο οποίο στέφθηκε «βασιλιάς» για έκτη φορά στην καριέρα του, φτάνοντας τους 88 τίτλους.

Με τη νίκη αυτή, ο Σέρβος έγινε ο μεγαλύτερος αθλητής που κατακτάει τον τίτλο στην ιταλική πρωτεύουσα σε ηλικία 34 ετών, 11 μηνών και 23 ημερών, προσπερνώντας τον Ράφα Ναδάλ που το έκανε πέρυσι, όντας μόλις 11 μέρες νεαρότερος.

Το παιχνίδι είχε δύο πρόσωπα, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να... παρουσιάζεται μόνο στο δεύτερο σετ.

Στο πρώτο σετ η υπεροχή του Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν καθηλωτική. Μπήκε στο παιχνίδι με μπρέικ, ενώ στα δύο πρώτα γκέιμς έχασε μόλις έναν πόντο από τον 23χρονο Έλληνα, ο οποίος δεν έκρυψε στιγμή τον εκνευρισμό του.

Ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να επιστρέψει στο σετ και δεν γλίτωσε το «bagel», με τον Σέρβο να κάνει το 1-0 σετ με 6-0. Η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική στο δεύτερο σετ. Ο Τσιτσιπάς έκανε το μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ και προηγήθηκε με 4-1, δείχνοντας να ελέγχει πλήρως το σετ.

Στο έκτο γκέιμ έχασε μεγάλη ευκαιρία για νέο μπρέικ, όμως ο Τζόκοβιτς τον σταμάτησε εντυπωσιακά για το 4-2 και... πάτησε γκάζι με μπρέικ στο ένατο γκέιμ για την ισοφάριση στο 5-5. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους με love games και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όμως κυριάρχησε ο Τζόκοβιτς με 7-5.

*πηγή φωτογραφίας: ΑΡ

Ψυχωμένο come back από τη Σίτι και έρχεται φινάλε... θρίλερ στην Premier League

Τα «σφυριά» προηγήθηκαν με δύο γκολ, όμως οι «πολίτες» κατάφεραν να βρουν αντίδραση
15/05/2022 - 18:19