Το VAR στέρησε από την Σίτι την νίκη κόντρα στην Τότεταμ

Σάββατο, 17/8/2019 - 21:31

Η Τότεναμ άντεξε το ανελέητο σφυροκόπημα της Μάντσεστερ Σίτι και αφού ισοφάρισε το σκορ δύο φορές -κόντρα στη ροή του αγώνα- πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο Etihad, στο πρώτο μεγάλο ματς της φετινής Premier League. Μέσω VAR ακυρώθηκε σωστά γκολ των «σίτιζενς» στις καθυστερήσεις.

ον περασμένο Απρίλη την πέταξε έξω από τη συνέχεια του Champions League στον προημιτελικό και φέτος, στη 2η αγωνιστική της Premier League, η Τότεναμ υποχρέωσε την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι στην πρώτη της εντός έδρας βαθμολογική απώλεια, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες στο 2-2. Ένα αποτέλεσμα που σαφέστατα αφήνει ικανοποιημένη μονάχα την ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο, η οποία πρακτικά... έκλεψε το αποτέλεσμα, μετά από ένα 90λεπτο επιθετικό ντεμαράζ αυτής του Γκουαρδιόλα. Ωστόσο, οι «σπερς» ήταν αυτοί που εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τις μόλις δύο ευκαιρίες τους, σε αντίθεση με τις 19 τελικές των «πολιτών». Έτσι, επιβεβαιώθηκε και η παράδοση που θέλει τη Σίτι να μην φτάνει τις 5 σερί νίκες επί της Τότεναμ στο πρωτάθλημα (σ.σ. είχε 4 μέχρι αυτό το ματς),

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, μετά από μια χαμένη ευκαιρία του Στέρλινγκ στο 7', ο Άγγλος επιθετικός ήταν αυτός που εκμεταλλεύθηκε τη σέντρα ακριβείας του Ντε Μπρόινε στο 20ο λεπτό για το 1-0 με κεφαλιά. Μόλις στο 23' η Τότεναμ αντέδρασε και ισοφάρισε με το ωραίο πλασέ του του Λαμέλα εκτός περιοχής που βρήκε και τον Έντερσον εκτός θέσης. Οι πρωταθλητές βγήκαν πάντως και πάλι στην επίθεση και στο 35' ο Αγκουέρο με κοντινό πλασέ μετά από νέα κούρσα και σέντρα ακριβείας του Ντε Μπρόινε, έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του για το 2-1. Στα επόμενα λεπτά, Ντε Μπρόινε και Γκουντογκάν έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για το 3-1, με τις τελικές στο φινάλε του πρώτου μέρους να είναι 8-1 για τη Σίτι και την Τότεναμ να είναι τυχερή που δεν είχε βαρύτερο σκορ στην πλάτη.

Με σφυροκόπημα της Σίτι συνεχίστηκε το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, με ευκαιρίες από Ντε Μπρόινε δις, Ζιντσένκο, Αγκουέρο και Μπερνάντο Σίλβα, όμως η Τότεναμ ήταν αυτή που σκόραρε ξανά κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 56ο λεπτό, ο Λούκας Μόουρα, ο άνθρωπος του αγώνα στον δεύτερο ημιτελικό του Champions κόντρα τον Άγιαξ, πέρασε στο ματς σαν αλλαγή πριν από κόρνερ και μετά την εκτέλεση του Λαμέλα με έξοχη κεφαλιά, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα 19 δεύτερα αργότερα, πέτυχε το 2-2 για τους «σπερς»!

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα στο πρώτο μεγάλο ματς του φετινού αγγλικού πρωταθλήματος, αφού παρότι η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τη Σίτι να παίζει φουλ επίθεση και να πιέζει ασφυκτικά, χάνοντας ευκαιρίες με Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε και Μπερνάντο Σίλβα, δεν άλλαξε ούτε το σκορ. Ενώ το στατιστικό έδειχνε τελικές 19-3, η Σίτι για λίγα δευτερόλεπτα πανηγύρισε έξαλλα στις καθυστερήσεις, αφού ο Γκάμπριελ Ζέσους που είχε αντικαταστήσει τον Αγκουέρο σκόραρε με κοντινό πλασέ, όμως η χρήση του VAR αποδείχθηκε και εδώ εξόχως σημαντική στην εξέλιξη ενός αποτελέσματος. Όπως έδειξε το ριπλέι, η μπάλα έφτασε στον σκόρερ μετά από χέρι του Λαπόρτε και ως εκ τούτου το γκολ ακυρώθηκε και έμεινε το 2-2 ως το τελικό σφύριγμα.