Ξεκίνημα με «4άρα» η Λίβερπουλ στο νέο «κυνήγι» του τίτλου

Σάββατο, 10/8/2019 - 00:22

Εντυπωσιακή «πρεμιέρα» πραγματοποίησε για την φετινή Πρέμιερ Λιγκ η Λίβερπουλ, η οποία «διέλυσε» με 4-1 την Νόριτς και έδειξε με το... «καλησπέρα» τι αναμένεται την φετινή σεζόν. Ωστόσο, το «μελανό» σημείο του ματς ήταν ο τραυματισμός του Άλισον.

Πέντε τέρματα, ένα δοκάρι, 90' λεπτά... «ροντέο» και νικήτρια την Λίβερπουλ ολοκληρώθηκε η «πρεμιέρα» της φετινής Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι» αντιμετώπισαν σε ένα κατάμεστο «Άνφιλντ» την Νόριτς, την οποία και κέρδισαν με το επιβλητικό 4-1.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν αυτή που μπήκε με το πόδι στο... «γκάζι» και κατάφερε απ' το ξεκίνημα κιόλας να επιβάλλει τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα μόλις στο 7' να πάρει πρώτη προβάδισμα με 1-0 ύστερα από αυτογκόλ του Χάνλεϊ.

Η φιλοξενούμενη Νόριτς προσπάθησε να αντιδράσει «χτυπώντας» με τους Στίπερμαν και Πούκι, όμως με τρία τέρματα από το 19' έως το 42' οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το θέμα της νίκης. Ένα πανέμορφο γκολ του Σαλάχ στο 19' και δύο κεφαλιές των Φαν Ντάικ (28') και Οριγκί (42') «έκλεισαν» το πρώτο ημίχρονο με το εντυπωσιακό 4-0.

Ωστόσο, στο 39' όλοι «πάγωσαν» με τον τραυματισμό του Άλισον, ο οποίος σε μία ανύποπτη στιγμή τραυματίστηκε στον αριστερό του αστράγαλο και αντικαταστάθηκε από τον Άντριαν, ο οποίος και πραγματοποίησε την πρώτη του συμμετοχή με τα «κόκκινα». Ο Βραζιλιάνος θα χάσει τον αγώνα κόντρα στην Τσέλσι μεσοβδόμαδα (14/08) για το Σούπερ Καπ Ευρώπης.

Στο δεύτερο 45λεπτο τώρα, το παιχνίδι συνέχισε σε μορφή... «ροντέο» αλλά πλέον οι φιλοξενούμενοι έλαβαν μέρος. Στο 63' είχαν δοκάρι με τον Λέιτνερ και ένα λεπτό αργότερα μείωσαν με τον Πούκι σε 4-1.

Όμως, στο υπόλοιπο του ματς το συγκεκριμένο σκορ δεν άλλαξε, αν κι αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν αρκετές φάσεις, με αποτέλεσμα η Λίβερπουλ να ξεκινήσει δυναμικά το φετινό «κυνήγι» του τίτλου!

Στην επόμενη αγωνιστική οι πρωταθλητές Ευρώπης θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Σαουθάμπτον, ενώ τα «καναρίνια» θα φιλοξενήσουν την Νιουκάστλ.

Λίβερπουλ (4-3-3): Άλισον (39' Άντριαν) – Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ – Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο – Σαλάχ, Οριγκί (74' Μανέ), Φιρμίνιο (86' Μίλνερ).

Nόριτς (4-2-3-1): Κρουλ – Άαρονς, Λιούς, Χάνλεϊ, Γκόντφρεϊ – ΜακΛιν, Τράιμπουλ (70' Ερνάντες) – Μπουεντία, Κάντγουελ, Στίπερμαν (58' Λέιτνερ) – Πούκι (83' Ντρμιτς).