Ξεκίνημα με άνετο διπλό στο «Σαν Μαμές» και καθοριστικό Μπέλιγχαμ για τη Ρεάλ

Κυριακή, 13/8/2023 - 09:00

Ιδανικά και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ξεκίνησε τη νέα σεζόν η Ρεάλ Μαδρίτης!

Παρότι ο Κάρλο Αντσελότι επέλεξε να μην ξεκινήσει βασικούς τους Μόντριτς και Κροος, η «βασίλισσα» ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και άνοιξε το σκορ στο 28', στην πρώτη πολύ καλή ευκαιρία που δημιούργησε μπροστά στην εστία των Βάσκων. Μετά από συνεχή κυκλοφορία της μπάλας, ο Καρβαχάλ έκανε το ανέβασμα από δεξιά και συνδυάστηκε ιδανικά με τον Ροντρίγκο, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να σκοράρει με όμορφο διαγώνιο σουτ

Μάλιστα, μερικά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 36', ο Αλάμπα εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα κατέληξε στον Μπέλιγχαμ, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Ουνάι Σιμόν για το 0-2.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (49') και ενώ πίεζε έναν αντίπαλό του, ο Μιλιτάο έπεσε στο χορτάρι και έδειξε να πονάει πολύ στο γόνατο του αριστερού του ποδιού, φεύγοντας από το γήπεδο με δάκρυα στα μάτια και προκαλώντας εντονότατη ανησυχία στις τάξεις της ομάδας του.

Στη συνέχεια η Μπιλμπάο πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει ούτε μία τελική προσπάθεια εντός εστίας, μην μπορώντας να απειλήσει ουσιαστικά και με το 0-2 να μένει μέχρι τέλους. Έτσι, η Ρεάλ ξεκίνησε ιδανικά τη νέα της σεζόν, φεύγοντας με το τρίποντο από μια πολύ δύσκολη έδρα.