«Ξεμούδιασμα» με ήττα στο πρώτο φιλικό για την ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Κυριακή, 9/7/2023 - 20:53

Πάτησαν για πρώτη φορά το πόδι τους στο χορτάρι οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα με 3-1 από τον Παναθηναϊκό, σε φιλικό αγώνα, για το βασικό στάδιο προετοιμασίας των ομάδων.

Ο Χοσέ Λουίς Όλτρα είχε την ευκαιρία να πάρει ένα αρχικό δείγμα από τους ποδοσφαιριστές του και να τους επιτρέψει να... ξεμουδιάσουν, ενόψει των υπόλοιπου προγράμματος στην Αυστρία.

1

Στα του αγώνα, οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο, τόσο της κατοχής, όσο και του ρυθμού, καθ' όλη την διάρκεια του ματς, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, με καλύτερη το κλέψιμο του Μαντσίνι στην λάθος πάσα του Γκαρσία προς τον Τόμοβιτς, που όμως ήταν εκεί για να διορθώσει ο Τούμπας, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του 26χρονου επιθετικού.

Από την άλλη μοναδική ευκαιρία για τους Λαρνακείς στο πρώτο ημίχρονο, ήταν στο 19ο λεπτό, με τον Γκάμα να κάνει το γέμισμα και τον Τρισκόφσκι να παίρνει την κεφαλιά, μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα αρκετά άουτ.

1

Μετά την ανάπαυλα, το «τριφύλλι» μπήκε ακόμα πιο δυνατά και άνοιξε με το... καλημέρα το σκορ στο 48ο λεπτό, με τον Παλάσιος να κάνει την παράλληλη μπαλιά και τον Μλάντένοβιτς να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, με πλασέ από το δεύτερο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός δεν σταμάτησε εκεί αφού έκανε το 2-0 ένδεκα λεπτά αργότερα, με το δυνατό σουτ Βαγιανίδη, ενώ στο 63ο λεπτό τριπλασίασε τα τέρματα του, με το φανταστικό πλασέ του  Γερεμέγεφ, έξω από την περιοχή.

1

Στην συνέχεια οι «κιτρινοπράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ, με τον Λόπες να νικάει τον Μπρινιόλι, όμως δεν είχαν δυνάμεις να βγάλουν περαιτέρω αντίδραση, με τους κυπελλούχους Ελλάδας να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, μέχρι την λήξη.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Τούμπας, Τόμοβιτς (46′ Μιλίτσεβιτς), Κατελάρης (23′ Καψής/46′ Ρομπέρζ)), Κάσας (46′ Σάντσες), Γκαρσία (46′ Ανδρέου), Λέδες (46′ Πονς), Μάμας (46′ Γκονζάλες), Γκάμα (46′ Γκιούρτσο), Φαράζ (46′ Τζιωρτζής), Τρισκόφσκι (46′ Κωνσταντή), Σολ (46′ Λόπες).