Ξεπάρκαρε το… πούλμαν της Γιουνάιτεντ με ανατροπή και «καυτό» Φόντεν η Σίτι

Κυριακή, 3/3/2024 - 19:35

Αφεντικό του Μάντσεστερ παραμένει η Σίτι!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα νίκησε με σκορ 3-1 τη Γιουνάιτεντ παρόλο που έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, με αποτέλεσμα να πλησιάσει τη Λίβερπουλ ξανά στον πόντο, αφήνοντας τους «κόκκινους διαβόλους» σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά τα ευρωπαϊκά εισιτήρια!

Η Γιουνάιτεντ σόκαρε το «Έτιχαντ» με γκολάρα του Μάρκους Ράσφορντ στο 8', με τη Σίτι να πιέζει αδιανόητα για την ισοφάριση, χάνοντας τα άχαστα χωρίς να ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεσή τους και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 56', με τρομερή σουτάρα του Φιλ Φόντεν.

Η Γιουνάιτεντ, που είχε παρκάρει... πούλμαν από το πρώτο ημίχρονο, δυσκολευόταν να περάσει καλά καλά το κέντρο, με αποτέλεσμα ο Άγγλος επιθετικός να βρει και δεύτερο γκολ στο 80' μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Χουλιάν Άλβαρες.

Το τελικό σκορ υπέγραψε στις καθυστερήσεις ο Έρλινγκ Χάαλαντ, μετά από τραγικό λάθος του Σοφιάν Άμραμπατ λίγο αφού μπήκε στο ματς.