Ξεπέρασε τον Μαραντόνα ο Μέρτενς...

Πέμπτη, 24/10/2019 - 09:17

Ο Ντρις Μέρτενς με τα δυο γκολ που πέτυχε απέναντι στην Ζάλτσμπουργκ στη νίκη (3-2) της Νάπολι στην Αυστρία, ξεπέρασε τον μεγάλο Μαραντόνα στη λίστα των σκόρερ όλων των εποχών για τους «παρτενοπέι» και απέχει μόλις έξι γκολ από την απόλυτη κορυφή!

Ο Μέρτενς, στο 17ο λεπτό από πλάγια θέση και έπειτα στο 64ο λεπτό με δεξί σουτ έχοντας εκμεταλλευτεί κόντρα που του «έστρωσε» τη μπάλα, σκόραρε δις στην πολύ σημαντική νίκη της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι το βράδυ της Τετάρτης.

Με αυτά τα δύο τέρματα, αναρριχήθηκε στα 116 με τη φανέλα της Νάπολι, ξεπερνώντας πλέον τα γκολ του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα που είχε σταματήσει στα 115!

Πλέον, ο Βέλγος επιθετικός κυνηγάει την απόλυτη κορυφή, στην οποία βρίσκεται ο Μάρεκ Χάμσικ, που αποχωρώντας το φετινό καλοκαίρι από τον ιταλικό σύλλογο, είχε φτάσει μέχρι και τα 121 γκολ..