«Ξέρανε» την Ομόνοια και... ελπίζει για τίτλο ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 5/4/2021 - 21:26

Λύτρωση και... ελπίδα!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας στο Τσίρειο, για την 5η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Με γκολ του Μπένσοπ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «γαλάζιοι» πήραν το τρίποντο και μπήκαν ξανά στο κόλπο της διεκδίκησης του τίτλου.

Η ομάδα της Λεμεσού έδειχνε να το θέλει περισσότερο, εξού και λυτρώθηκε στο φινάλε, μειώνοντας πλέον στο -1 από την κορυφή.

Κράτησαν αλλά δεν άντεξαν οι «πράσινοι» που πλήρωσαν και την αποβολή του Χούμποτσαν, δεχόμενοι και την πρώτη ήττα στα μεγάλα παιχνίδια.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στην 2η θέση με 65 βαθμούς πλέον και την επόμενη (6η) αγωνιστική υποδέχεται το Σάββατο (10/4, 19:30) την Ανόρθωση στο Τσίρειο.

Αντίθετα με την ήττα η Ομόνοια παρέμεινε στην κορυφή με 66 πόντους και την ερχόμενη Κυριακή (11/4, 19:30) φιλοξενεί τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ.

Τα στιγμότυπα του αγώνα

Στο 13' η πρώτη τελική του ματς, με τον Γιαννιώτα να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Ένα λεπτό μετά, ο Χούμποτσαν έκανε λάθος απομάκρυνση, ο Πίττας έβαλε την κόντρα και ο Νταμπό από κοντά δεν έπιασε καλά το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στον Λούφτνερ και να φεύγει σε κόρνερ.

01

Στο 17ο λεπτό η Ομόνοια «απάντησε», με τον Γκόμεθ να γεμίζει στην περιοχή, εκεί όπου ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε λίγο έξω τη μπάλα.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γκόμεθ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 34' και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε λίγο πάνω από τα δοκάρια τη μπάλα.

02

Ένα λεπτό μετά, ο Πέδρο έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μπίσεσβαρ επίχειρησε με τακουνάκι να σκοράρει και ο Φαμπιάνο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 44ο λεπτό, ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Γκεριέρ να πιάνει μια δυνατή κεφαλιά και τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Χάμπος δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, ο Γιούστε έκανε την προβολή με κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 55' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Λοΐζου να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά μετά και μετά από ένα μελέ στην περιοχή, ο Τζιωνής έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε στους αμυνόμενους και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 73ο λεπτό, ο Πίττας πήρε και δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να ακουμπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι και να περνάει έξω.

0

Τρία λεπτά αργότερα, ο Τσέποβιτς γύρισε για τον Παπουλή, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 80' ο Πίττας δοκίμασε εκ νέου ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Τρία λεπτά μετά η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες, έπειτα από την αποβολή του Χούμποτσαν για εκτός φάσης αγκωνιά στον Πίττα.

00

Στο 90ο λεπτό, ο Ντένιτς έστρωσε στην περιοχή για τον Μπένσοπ, ο οποίος από καλή θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Απόλλωνας κατάφερε να σκοράρει. Ο Πέδρο σέντραρε στην περιοχή για τον Μπένσοπ κι αυτός με ιδανική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

1

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Γκεριέρ, Κυριάκου, Ντένιτς, Μπίσεσβαρ (75' Μπένσοπ), Πίττας, Γιαννιώτας (63' Ντιγκινί), Νταμπό (75' Ματέι).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Λέτσγιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τζιωνής, Λοΐζου (85' Μποτεάκ), Τιάγκο (65' Παπουλής / 85' Λανγκ), Ασάντε (75' Τσέποβιτς).