Ξέσπασε με κατοστάρα στον Απόλλωνα και τερμάτισε το αρνητικό σερί ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 2/4/2023 - 18:22

Τρεις ήττες ήταν… πολλές για τον Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στην Basket League καθώς διέλυσαν με σκορ 108-77 τον Απόλλωνα Πάτρας, ανεβαίνοντας στο 15-5! Στο 5-16 οι Πατρινοί, των οποίων η παραμονή ή μη στην κατηγορία θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός μετά την πρώτη περίοδο όπου ο Απόλλων έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο ήταν κυρίαρχος, έδειξε ορεξάτος και έπαιξε καλό μπάσκετ, φτάνοντας σε μία πολύ άνετη νίκη την οποία… χρειαζόταν μετά τις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Πολύ εύστοχοι οι «πράσινοι» από τα 6.75, αφού ευστόχησαν σε 15 από τα 31 τρίποντα που εκτέλεσαν, ενώ μοίρασαν 22 ασίστ.

Πολύ πληθωρικό πρόσωπο έδειξαν στην επίθεση οι γηπεδούχοι, που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων! 14 πόντους είχαν οι Γ. Καλαϊτζάκης, Γκουντάιτις και Αγραβάνης, ενώ 13 πρόσθεσαν οι Παπαγιάννης , Γκριγκόνις και 10 ο Μαντζούκας. Πολύ θετικός στα 5 λεπτά που αγωνίστηκε ο Σαμοντούροφ, που πρόλαβε να πετύχει 4 πόντους και να μαζέψει 2 ριμπάουντ.

Από τον Απόλλωνα, 19 πόντους είχε ο Τέβιν Μακ, ενώ φοβερή εμφάνιση με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ έκανε ο Αλόνζο Βερτζ.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 58-33, 86-56, 108-77