Υγιεινός περίπατος ενόψει Αταλάντα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 29/10/2017 - 19:53

Χωρίς να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πρόβλημα ο Απόλλωνας επικράτησε της Δόξας με 4-2 στο Τσίρειο. Οι "γαλάζιοι" ουσιαστικά τελέιωσαν τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκαν να νικούν με 4-0..

Αναλυτικά οι καλύτερες στιγμές και τα γκολ σε βίντεο:

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στον αγώνα ο Απόλλωνας, αφού κατάφερε μόλις στο 5΄ να ανοίξει το σκορ με τον Μαρτίνες. Ο Μάγκλιτσα γύρισε, είδε τον Αργεντίνο του έδωσε την πάσα και αυτός με ωραίο αριστερό πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα της Λεμεσού.

Ο Απόλλωνας μετά και το γκολ του έλεγξε τον αγώνα, χάνοντας μάλιστα ευκαιρία στο 15΄ να διπλασιάσει τα γκολ του, όμως το σουτ του Σακέτι έφυγε λίγο έξω.

Η Δόξα έδειξε σημάδια αντίδρασης χάνοντας στο 21΄ πολύ καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ζατλ, όμως το πλασέ του δεν βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας απάντησε στην ευκαιρία της Δόξας. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο ο Μάγκλιτσα βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος και με καρφωτή κεφαλιά ανάγκασε τον Γκρεμσλ να αποκρούσει με διπλή προσπάθεια.

Στο 25΄ ο Απόλλωνας θα καταφέρει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μάγκλιτσα να διπλασιάσει τα γκολ του. Ο Σκέμπρι βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Δόξας, ο οποίος τον ανέτρεψε, ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και ο Μάγκλιτσα με διπλή προσπάθεια (ο Γκρέμσλ έπεσε σωστά και απέκρουσε) στην επαναφορά έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Το 2-0 απλοποίησε τα πράγματα για τον Απόλλωνα ο οποίος κατάφερε στα εναπομείναντα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να πετύχει ακόμη δυο γκολ. Πρώτα στο 34΄ με τον Σκέμπρι. Ο Γιάκολις έφυγε πίσω από την άμυνα της Δόξας, έδωσε στον Μαλτέζο ο οποίος με πλασέ από την μικρή περιοχή έκανε το 3-0.

Το 4-0 ήρθε πάλι με πέναλτι, αυτή την φορά με εκτελεστή και σκόρερ τον Πέδρο. Ο Γιάκολις ανατράπηκε από την Γκρέμσλ ο οποίος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Πέδρο στο 41΄ εκτέλεσε «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας μέρος.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας όπως ήταν αναμενόμενο χαλάρωσε αρκετά, αφού την ερχόμενη Πέμπτη θα υποδεχθεί την Αταλάντα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα λιγκ.

Στην χαλάρωση του Απόλλωνα θα εκμεταλλευτεί η Δόξα η οποία θα καταφέρει στο 59΄ να σκοράρει με τον Ζατλ, ο οποίος μετά από του του Σαντίκ και απόκρουση του Βάλε στην επαναφορά βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και έκανε το 4-1. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Απόλλωνας δέχθηκε και δεύτερο γκολ λίγα λεπτά αργότερα στο 68΄ από τον Γουίλσον. Ο Σαντίκ έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Γουίλσον έκανε την προβολή και μείωσε σε 4-2.

Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Αγγελή στην ενεργό δράση μετά από τις 21/12/2016.

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο (47' Αγγελή), Γιούστε (71' Χατζηβασίλης), Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ (46' Άλαν), Μαρτίνες, Γιάκολις, Σκέμπρι, Μαγκλίτσα

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Μουκτάρης (47' Πίντο), Ρεδόνδο, Ιωάννου, Ενινφούλ (63' Πουτζιουρής), Ασαμόα, Γουίλσον, Ζατλ, Κιφουετί (42' Χατζηφραγκίσκου), Σαντίκ