Υγιεινός περίπατος για την Σίτυ επί της Φούλαμ

Σάββατο, 15/9/2018 - 19:03

Καθόλου δεν ζορίστηκε από τη Φούλαμ η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έφτασε στη νίκη με 3-0 χάρη στα τέρματα των Σανέ, Νταβίντ Σίλβα και Στέρλινγκ

Η αρχή λένε ότι είναι το ήμισι του παντός και αυτό επιβεβαιώθηκε για τη Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στη Φούλαμ, καθώς μπήκε μπροστά στο σκορ ήδη από το 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φερναντίνιο εκμεταλλεύτηκε μία λάθος πάσα του Σέρι και έβγαλε τη σέντρα για τον Σανέ, που από κοντά έκανε το 1-0. Αυτό ήταν το 18ο τέρμα (6 γκολ και 12 ασίστ) στο οποίο συμμετείχε ο Σανέ στα 16 τελευταία του παιχνίδια στο «Έτιχαντ» για την Πρέμιερ Λιγκ. Στο 14ο λεπτό ο Στέρλινγκ παραλίγο να κάνει το 2-0, αλλά με απόκρουση του Μπετινέλι το σουτ βρήκε στο δοκάρι.

Τα τέρματα της Σίτι διπλασίασε στο 25' ο Νταβίντ Σίλβα, ο οποίος σούταρε από κοντινή απόσταση έπειτα από απόκρουση του Μπετινέλι σε προσπάθεια του Αγκουέρο. Αυτό ήταν μάλιστα το 50ο τέρμα του Ισπανού μεσοεπιθετικού στην Πρέμιερ Λιγκ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο για τη Σίτι, αφού πριν ακόμη συμπληρωθούν δύο λεπτά από την επανέναρξη, ο Αγκουέρο έβγαλε μια συρτή σέντρα για τον Στέρλινγκ, που δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Από εκεί και πέρα, οι «Πολίτες» αρκέστηκαν να κάνουν διαχείριση δυνάμεων, καθώς ακολουθεί την Τετάρτη και η πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League με αντίπαλο τη Λυών.