Ζορίστηκε αλλά αποχαιρέτησε το 2023 με νίκη η Ατλέτικο των δέκα παικτών

Σάββατο, 23/12/2023 - 19:27

Το τελευταίο ματς του 2023 στη La Liga ήταν εξ αναβολής για την 4η αγωνιστική και βρήκε νικήτρια, 1-0, την Ατλέτικο Μαδρίτης εις βάρος της Σεβίλλης.

Οι «ροχιμπλάνκος» δυσκολεύτηκαν απέναντι στην ομάδα του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες και, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ, ευτύχησαν να προηγηθούν με το... καλησπέρα στο δεύτερο.

Στο 46’ βλέπετε, ο Μάρκος Γιορέντε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με διαγώνιο σουτ μετά από απομάκρυνση αμυντικού σε σέντρα που έκανε ο ίδιος.

Με τους Ερμόσο και Σάβιτς να είναι εκτός αποστολής, ο Ντιέγκο Σιμεόνε έριξε στο ματς τον Σογιουντσού στο 66’ προκειμένου να κλειδώσει το μηδέν στην άμυνα όμως ο Τούρκος στόπερ αποβλήθηκε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα για σκληρό μαρκάρισμα!

Οι Σεβιγιάνοι κατάφεραν έτσι να ανεβάσουν τις γραμμές τους, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της λύτρωσης, με την Ατλέτικο να εδραιώνεται στην τετράδα της La Liga πιάνοντας την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση και τους ηττημένους να παραμένουν στα... χαμηλά.