Ψυχαγωγία

Σπίλμπεργκ, Όπρα Γουίνφρι και Τζέφρι Κάτζενμπεργκ, δωρίζουν από 500.000 δολάρια

Ο Τζορτζ και η Αμάλ Κλούνεϊ έκαναν μόνο την αρχή, δωρίζοντας 500.000 δολάρια στους διοργανωτές της διαμαρτυρίας «March for Our Lives» (Πορεία για τις Ζωές μας) για  την εφαρμογή αυστηρότερης νομοθεσίας για την οπλοκατοχή, στις ΗΠΑ.

Διαβάστε επίσης: Τζορτζ Kλούνεϊ και Αμάλ στο πλευρό χιλιάδων Αμερικάνων δωρίζουν 500.000 δολάρια

Χθες, ο Στίβεν Σπίλμπεργκ, η Όπρα Γουίνφρι και ο πρώην επικεφαλής της Disney, ο Τζέφρι Κάτζενμπεργκ, ανακοίνωσαν ότι δωρίζουν 500.000 δολάρια ο καθένας για τη διαδήλωση «Πορεία για τις Ζωές μας», που προγραμματίζεται να γίνει στην Ουάσινγκτον, στις 24 Μαρτίου.

Η διαδήλωση γίνεται σε αντίδραση στο ισχύον καθεστώς οπλοκατοχής που είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο τόσων παιδιών σε Λύκειο στο Πάρκλαντ της Φλόριντα, και οργανώνεται από πέντε επιζώντες μαθητές σε συνεργασία με τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Everytown for Gun Safety».

Σύμφωνα με την Deadline Hollywood, σε ανακοίνωσή τους, ο Στίβεν Σπίλμπεργκ και η σύζυγός του, η Κέτι Κάπσο, τόνισαν:

«Οι νεαροί μαθητές στη Φλόριντα και, τώρα, σ' όλη τη χώρα δείχνουν ήδη την ηγετική στάση τους, με πίστη και ωριμότητα που έρχεται σε αντίθεση με την ηλικία τους. Η Κέιτ κι εγώ επικροτούμε τις προσπάθειές τους να αντισταθούν, προς όφελος αυτής της γενιάς και των μελλοντικών γενεών. Αποτελούν έμπνευση για όλους εμάς, και συμμετέχουμε σ' αυτή την κίνηση με δωρεά 500.000 δολαρίων.»

«Τζορτ και Αμάλ, δεν θα μπορούσα να είμαι πιο σύμφωνη με εσάς» τουίταρε η Όπρα Γουίνφρι. «Ενώνω τις δυνάμεις μου με τις δικές σας και θα επαναλάβω κι εγώ τη δωρέα σας, ύψους 500.000 δολαρίων, στην "Πορεία για τις Ζωές μας". Αυτοί οι εμπνευσμένοι νεαροί μού θυμίζουν τους Freedom Riders της δεκαετίας του 1960, που και αυτοί είπαν ΑΡΚΕΤΑ κι οι φωνές μας θα ακουστούν».

Επόμενο άρθρο

H Χριστιάνα Αριστοτέλους αποκαλύπτει τα κιλά της!

Τέσσερις μήνες μετά την εγκυμοσύνη της "μαρτυρά" τον αριθμό με μία φωτογραφία
22/02/2018 - 13:00

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η Όπρα φτιάχνει πίτσες χωρίς... ενοχές! (BINTEO)

To βίντεο που έριξε το Instagram και ο χορός της που κέρδισε τις εντυπώσεις
23/08/2018 - 09:51

Η Όπρα Γουίνφρεϊ φωτογραφήθηκε για την βρετανική Vogue του Αυγούστου

Η πιο επιτυχημένη παρουσιάστρια στην αμερικανική τηλεόραση αρνείται να μπει στην πολιτική
04/07/2018 - 09:51

H Όπρα Γουίνφρεϊ έγινε έκθεμα σε Μουσείο του Ινστιτούτου Smithsonian

Η έκθεση υπογραμμίζει τα επιτεύγματα στην καριέρα της Γουίνφρεϊ και τη συνεισφορά της
18/06/2018 - 10:21

Ξανά μαζί Στίβεν Σπίλμπεργκ και Λεονάρντο ΝτιΚάπριο

Σκηνοθέτης και ηθοποιός βρίσκονται ήδη σε κουβέντα για μια κινηματογραφική βιογραφία
22/05/2018 - 13:49

Στίβεν Σπίλμπεργκ: Ο επόμενος Indiana Jones θα μπορούσε να είναι γυναίκα

«Θα πρέπει να αλλάξουμε το όνομα από το Jones σε Joan» δήλωσε ο Αμερικανός σκηνοθέτης
07/04/2018 - 13:20

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ρολόγια και μετρητά αξίας 17.000 ευρώ έκαναν "φτερά" από οικία στο Παραλίμνι

Παραβίασαν την πόρτα εισόδου και έδρασαν ανενόχλητοι

45 χρόνια από την μαύρη επέτειο της τουρκικής εισβολής (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Η Κύπρος τιμά τους ήρωές της - Πανηγύρια ντροπής στα κατεχόμενα

Το μήνυμα της ΠΟΦΕΝ για την μαύρη επέτειο της τουρκικής εισβολής

"Το Κυπριακό πρόβλημα ήταν, είναι και παραμένει θέμα εισβολής και κατοχής"
Ελλάδα

Άγρια συμπλοκή κρατουμένων σε φυλακές στα Χανιά

Με σοβαρά τραύματα μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο δυο πρόσωπα

Ρήγμα της Πάρνηθας που δεν ενεργοποιήθηκε το 1999 προκάλεσε το σεισμό στην Αθήνα

"Έχουμε μάθει να ζούμε με σεισμούς" δήλωσε ο Έλληνας Πρωθυπουργός
Διεθνή

Εκρήξεις στο ηφαίστειο Ουμπίνας στο Περού (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Απομάκρυνση των κατοίκων από τα σπίτια τους διέταξαν οι Αρχές

"Έφυγε" ο διάσημος αρχιτέκτονας Σέσαρ Πέλι

Ίσως το πιο διάσημο αρχιτεκτόνημα του είναι οι δίδυμοι πύργοι της Πετρόνας

Τουλάχιστον 10 νεκροί μετά την έκρηξη σε εργοστάσιο στην Κίνα (ΦΩΤΟ)

Άλλοι 5 άνθρωποι αγνοούνται ενώ οι τραυματίες ανέρχονται στους 19

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 20/07/2019 - 17:50ALPHA NEWS