Ελλάδα

Μήνυση κατά παντός υπευθύνου για τρία από τα θύματα της πυρκαγιάς στο Μάτι

ΜΑΤΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Μήνυση κατά παντός υπευθύνου κατέθεσε σήμερα η Βαρβάρα Φύτρου, χήρα του Γρηγόρη Φύτρου και μητέρα της 13χρονης Εβίτας και του 11χρονου Αντρέα που βρήκαν και οι τρεις τραγικό θάνατο στη διάρκεια της φονικής πυρκαγιάς της 23ης Ιουλίου στο Μάτι Αττικής.

Η μηνύτρια, της οποίας ξεκληρίστηκε η οικογένεια, παράλληλα στη μήνυσή της στρέφεται και εναντίον του υπουργού Εσωτερικών Πάνου Σκουρλέτη και του προσφάτως παραιτηθέντα από το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, Νίκου Τόσκα.

Σύμφωνα με τον πληρεξούσιο δικηγόρο της, Βασίλη Καπερνάρο, οι ευθύνες είναι εγκληματικές και τα στοιχεία αδιάσειστα ότι έχει τελεστεί το αδίκημα της ανθρωποκτονίας από πρόθεση ή με ενδεχόμενο δόλο. Κατά τον κ. Καπερνάρο η μήνυση της κ. Φύτρου θα ανοίξει το δρόμο για τη διερεύνηση ευθυνών πολιτικών προσώπων από τη Βουλή.

Η μήνυση της Βαρβάρας Φύτρου στρέφεται ακόμα και κατά των Ρένας Δούρου, περιφερειάρχη Αττικής, Ιωάννη Καπάκη, πρώην γενικού γραμματέα Πολιτικής Προστασίας, καθώς και κατά του δημάρχου Μαραθώνα, Ηλία Ψινάκη, ενώ καταλογίζει ευθύνες και στους Σωτ. Ταρζούδη, πρώην αρχηγό του Πυροσβεστικού Σώματος, καθώς Κων/νο Τσουβάλας, πρώην αρχηγό της ΕΛΑΣ.

Επόμενο άρθρο

Στις 3.957 οι αιτήσεις των πυρόπληκτων για το επίδομα

Με εντατικούς ρυθμούς συνεχίζονται οι διαδικασίες ελέγχου των αιτήσεων
17/08/2018 - 15:58

ΣχετικέςΕιδήσεις

Απαντά με... μήνυση στον Σατσιά ο Νικόλαρος

Νομική αντίδραση από τον πρόεδρο της Σπάρτης στις καταγγελίες του Κύπριου προπονητή
18/02/2019 - 14:57

Ο Κρις Μπράουν θα μηνύσει τη γυναίκα που τον κατήγγειλε για βιασμό

Όλες οι εξελίξεις στην υπόθεση του γνωστού τραγουδιστή....
24/01/2019 - 12:46

Μαράια Κάρεϊ: Ζητά αποζημίωση εκατομμυρίων από πρώην συνεργάτη της!

Ο λόγος που έφτασε στα δικαστήρια, ο εκβιασμός και το τεράστιο ποσό που ζητά...
18/01/2019 - 08:39

Στα δικαστήρια ο Τούρκος σεφ Salt Bae: "Μας έκλεβε τα φιλοδωρήματα..."

Η δημόσια καταγγελία και όλο το παρασκήνιο
17/01/2019 - 12:17

Οι Nirvana έκαναν μήνυση στον σχεδιαστή Μαρκ Τζέικομπς για ένα...χαμόγελο!

Ο λόγος που οδηγούνται στα δικαστήρια ο οίκος μόδας και το συγκρότημα
03/01/2019 - 18:04

Μήνυση εναντίoν της Τζένιφερ Λόπεζ για... μια φωτογραφία που δημοσίευσε!

Μάθετε ποιος κατέθεσε μήνυση εναντίoν της και το τεράστιο ποσό που διεκδικεί...
28/12/2018 - 09:56

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Σε ρυθμούς "Medochemie Nicosia Marathon" τρέχει η Λευκωσία

Δείτε τον χάρτη με τις διαδρομές και μάθετε τους δρόμους που θα είναι κλειστοί για οχήματα

Μικροί πυροσβέστες...εν δράσει (ΦΩΤΟ)

Παιδάκια μετατράπηκαν σε πυροσβέστες και ετοιμάστηκαν για παν ενδεχόμενο

Ένας επίγειος παράδεισος λίγο έξω από το κέντρο της πρωτεύουσας (ΒΙΝΤΕΟ)

Προσφέρει πολλές επιλογές αναψυχής στους επισκέπτες όλων των ηλικιών
Ελλάδα

Ξεψύχησε αιφνίδια αγγελούδι τεσσάρων μηνών

Τι έδειξε η νεκροτομή που διενεργήθηκε επί της σορού του

Πανελλήνιος Θρήνος-Εύζωνας "έσβησε" μετά από σκοπιά στον Άγνωστο Στρατιώτη(ΦΩΤΟ)

To χρονικό του θανάτου του 24χρονου στρατιώτη με άγνωστα τα ακριβή αίτια θανάτου του

Ξανά στα λευκά ο Λευκός Πύργος (ΦΩΤΟ)

Καθυστερήσεις και ακυρώσεις πτήσεων λόγω της σφοδρής χιονόπτωσης
Διεθνή

Καζάνι που βράζει η Βενεζουέλα (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

"Μπλόκο στην ανθρωπιστική βοήθεια, εντάσεις, οπισθοχωρήσεις και άοπλοι πέφτουν νεκροί

Τηλεφώνησε στην αστυνομία γιατί της πούλησαν...καστανή ζάχαρη αντί για κοκαΐνη

Διαβάστε τον διάλογο με τον αστυνομικό και το...ανοιχτόμυαλο σχόλιο της Αστυνομίας

Έκλεισε το μεγαλύτερο εργοστάσιο Nutella στον κόσμο

Ο λόγος που έκλεισε και το...μέλλον της εταιρείας και των προϊόντων

tv news

«Πάμε Πακέτο» Tρεις νέες ιστορίες που θα συγκλονίσουν αυτό το Σάββατο (ΒΙΝΤΕΟ)

Mπροστά σε ποια μεγάλη ανατροπή θα βρεθεί η αποστολέας; Ποια θα είναι η εξέλιξη;
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 23/02/2019 - 23:45ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ