Ελλάδα

Τα διαμάντια της δισκογραφίας που μελοποίησε ο Γιάννης Σπανός (ΒΙΝΤΕΟ)

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΝΟΣ

Ο Γιάννης Σπανός "έφυγε" για το μεγάλο ταξίδι, σκορπώντας θλίψη στον καλλιτεχνικό κόσμο, ωστόσο άφησε πίσω του μια τεράστια παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές. Τραγούδια που σιγομουρμουρίζουν μικροί και μεγάλοι και που η αξία τους είναι ανεκτίμητη...

Υπεραγαπημένο τραγούδι, το οποίο από την πρώτη κιόλας νότα βουρκώνει τα μάτια και του πιο σκληρού ανθρώπου, για να χαϊδέψει λίγο αργότερα τη μουσική του Σπανού η φωνή της Βίκυς Μοσχολιού.

"Με πνίγει τούτη η σιωπή" τραγούδησε η Μαρινέλα σε ένα πανέμορφο χασάπικο σε μουσική Γιάννη Σπανού.

"Όλα μου λεν πως έχεις κιόλας φύγει" λένε οι στίχοι του Μάνου Ελευθερίου "Κάτω απ' τη μαρκίζα" που πρωτοτραγούδησε η Βίκυ Μοσχολιού.

"Αν με αγαπάς" λέει η Τάνια Τσανακλίδου και στη μουσική συνοψίζεται ο έρωτας που ανθίζει...

Στους τρυφερούς στίχους του Αλέξη Αλεξόπουλου, έδωσε την πιο γλυκιά μελωδία, για τις φωνές της Αφροδίτης Μάνου και του Γιάννη Φέρτη.

"Θέλει τα όπα της" η Δούκισσα, με τη τσαχπίνικη μουσική του Σπανού στους στίχους του Αλέκου Σακελλάριου.

Μέσα από τη φωνή της Χάρις Αλεξίου και τη μουσική του Γιάννη Σπανού, η Θεσσαλονίκη απέκτησε ένα υπέροχο, τρυφερό και κάπως μελαγχολικό τραγούδι, που ακόμα σιγοψυθυρίζουν γέροντες και πιτσιρίκια στην "οδό Αριστοτέλους".

"Μια φορά θυμάμαι" είχε τραγουδήσει η Αρλέτα πάνω από τις νότες του Σπανού και τους στίχους του Γιώργου Παπαστεφάνου.

Δύο Γιάννηδες, από τους πρώτους στο είδος τους, ενώνουν δυνάμεις και λένε "είπα να φύγω", με το αποτέλεσμα ανατριχιαστικό.

"Βροχή και σήμερα" τραγουδά η Δήμητρα Γαλάνη, με τη μουσική του Σπανού να φτιάχνει εικόνες από βρεγμένους δρόμους με απαλό φως...

Λίνα Νικολακοπούλου και Γιάννης Σπανός συνεργάζονται "προσωπικά" και η Ελένη Δήμου τραγουδά...

Και πάλι με τη Λίνα, χαρίζουν ένα εξαιρετικό κομμάτι για να ενισχύσει η Άλκηστις Πρωτοψάλτη με τη μοναδική της φωνή.

Σε ένα αρκετά δυναμικό αλλά και μελαγχολικό τραγούδι, δίνει στην Τάνια Τσανακλίδου την κατάλληλη μουσική για να μιλήσει στο "φίλο" για τα όσα την απασχολούν.

Επόμενο άρθρο

"Έσβησε" ο σπουδαίος μουσικοσυνθέτης Γιάννης Σπανός (ΒΙΝΤΕΟ)

Η είδηση του θανάτου του σκόρπισε θλίψη στον καλλιτεχνικό χώρο της Ελλάδας
31/10/2019 - 17:17

ΣχετικέςΕιδήσεις

H Χάρις Αλεξίου... εγκαταλείπει το τραγούδι!

Ο λόγος απόφασης και όλα όσα δήλωσε σε πρόσφατη συνέντευξη της
04/06/2020 - 16:36

Απίστευτο και όμως αληθινό! Έρχεται "κοστούμι" για συναυλίες εν μέσω κορωνοϊού

Η τεχνογνωσία, η εταιρεία που το οραματίστηκε και οι πρώτες πληροφορίες
27/05/2020 - 17:22

"Παράδοση κατ' οίκον" με Κωνσταντίνου για ένα ξεσηκωτικό βράδυ Κυριακής (BINTEO)

Τραγούδια καραντίνας, παρέα με αυθεντικές φωνές και ζωντανή ορχήστρα
03/05/2020 - 09:31

O Kραουνάκης πριν την Πρωτοψάλτη απαγόρευσε και στην Μοσχολιού να...τραγουδά

Tο παρασκήνιο και οι δηλώσεις της ίδιας σε τηλεοπτική εκπομπή για την "κόντρα"
30/04/2020 - 13:56

Mε αυτά τα κορυφαία ονόματα έρχεται η Βίσση στη τηλεοπτική συναυλία του ALPHA

Θα ερμηνεύσει επιτυχίες, θα μοιραστεί δικές της στιγμές και θα μιλήσει με αγαπημένους της
30/04/2020 - 12:40

Σαν σήμερα «έφυγαν» από τη ζωή ο Δημήτρης Μητροπάνος και ο Νίκος Παπάζογλου

8 χρόνια χωρίς τον Μητροπάνο, 9 χρόνια χωρίς τον Παπάζογλου...
17/04/2020 - 13:49

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Θανατηφόρο εργατικό στην Αραδίππου: 58χρονος έπεσε από ύψος τεσσάρων μέτρων

Βρισκόταν σε κλόβο ανυχωτικού μηχανήματος για παραλαβή εμπορευμάτων από ράφια της αποθήκης

Δεκαέξι πτήσεις στο αεροδρόμιο Πάφου με τις έξι να αφορούν τη Μεγάλη Βρετανία

Λαμβάνονται όλα τα ενδεικνυόμενα μέτρα ασφαλείας λέει η Hermes Airport

"Έχουμε καταντήσει πίθηκοι σε αυτή τη χώρα και αντιγράφουμε τα πάντα" (ΒΙΝΤΕΟ)

Δριμύ κατηγορώ από τον Πρόεδρο των Κέντρων Αναψυχής για τα πρόστιμα και τα μέτρα
Ελλάδα

Έλληνας Υπουργός Τουρισμού: Λανθασμένη η απόφαση της Κύπρου για την Ελλάδα

"Είναι μια απόφαση την οποία δεν κατανοώ...δεν ξέρω σε ποια κριτήρια ακριβώς στηρίχτηκε"

Σε επιφυλακή το Μαξίμου λόγω της ραγδαίας αύξησης κρουσμάτων

Ανοιχτό το ενδεχόμενο για νέα μέτρα - Νέα τηλεδιάσκεψη υπό τον Έλληνα Πρωθυπουργό
Διεθνή

Π.Ο.Υ: Πιθανό να μην υπάρξει ποτέ πανάκεια για τον Covid 19

"Ο δρόμος προς την κανονικότητα θα είναι μακρύς"

ΠΟΥ: Η χρήση μάσκας να γίνει σύμβολο αλληλεγγύης σε ολόκληρο τον κόσμο

Προειδοποιεί ότι πιθανόν να μην υπάρξει ποτέ πανάκεια για την COVID-19

Με έκπτωση 50% απολαμβάνουν τα γεύματά τους σε χώρους εστίασης οι Βρετανοί

«Φάτε έξω για να βοηθήσετε», λέει η Βρετανική Κυβέρνηση στους πολίτες

tv news

Η Άννα καταλαβαίνει πως θα χρειαστεί χρόνος να επιστρέψει σε μια κανονικότητα...

Δείτε το τελευταίο συγκλονιστικό επεισόδιο της σειράς «Έρωτας Μετά»
Alpha TV Κύπρου

Ο Γιώργος Τσούλης κάνει τη μαγειρική, διασκέδαση καθημερινά στον Alpha Κύπρου!

Έρχεται να αποδείξει ότι όλοι μπορούν να τα καταφέρουν στην...κουζίνα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 03/08/2020 - 18:00ALPHA NEWS