Πρώτη νίκη για την αήττητη Νέα Σαλαμίνα στην Β΄ φάση-Έχασε έδαφος η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/3/2019 - 18:49

Η Νέα Σαλαμίνα με γκολ του Κίνγκσλεϊ επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης και συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο δεύτερο σκέλος του πρωταθλήματος με 5 βαθμούς σε τρεις αγώνες.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη προηγήθηκε στο πρώτο μέρος και παρά την πίεση των φιλοξενουμένων κράτησε το υπερ της σκορ δείχνοντας πως θα είναι αξιόμαχός αντίπαλος μέχρι το τέλος.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ δέχθηκε την πρώτη της ήττα στην Β΄ φάση και έχασε την ευκαιρία να ανέβει έστω και προσωρινά στην τρίτη θέση.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα στο 6΄. Ο Κορέια με εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά, σέντραρε προς τον Κίνγκσλει με τον τελευταίο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει έξω.

Στο 14΄ η ΑΕΚ θα απειλήσει για πρώτη φορά με τον Φλοριάν, το σουτ όμως του Γάλλου κατέληξε στον Γκολομπάρτ.

Με την συμπλήρωση 21α λεπτών στον αγώνα οι γηπεδούχοι θα βρουν σπουδαία ευκαιρία με τον Τιάγκο. Ο Βραζιλιάνος μετά από συνεργασία με τον Κίνγκσλεϊ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τόνιο όμως το πλασέ του έδιωξε με το πόδι ο Ισπανός τερματοφύλακας.

Στο 27΄ η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κίνγκσλεϊ. Ο Τιάγκο με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Βραζιλιάνο, ο οποίος απέναντι από τον Τόνιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Σταδιακά η ΑΕΚ ανέβασε στροφές θέλοντας να ισοφαρίσει πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τα σουτ του Ιγκόρ Σίλβα στο 32΄ και 33΄ δεν βρήκαν στόχο, παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Β΄ Ημίχρονο:

Πιο επιθετικά μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος ψάχνοντας για το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 59΄ το σουτ από πλάγια του Μιντίκκη κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα φτάσουν κοντά στην ισοφάριση όμως το σουτ του Σάστρε θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Στο 63΄ το απευθείας φάουλ του Χέφρεν δεν ανησυχεί τον Βεσελφόσκι που αποκρούει.

Προσπαθεί η ΑΕΚ χωρίς όμως να μπορεί να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 85΄ η Νεά Σαλαμίνα θα απειλήσει με τον Ελουντού, το σουτ του όμως πέρασε έξω. Η ευκαιρία αυτή ήταν η πρώτη για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 91΄ και πάλι ο Ελουντού θα απειλήσει, όμως το σουτ του ποδοσφαιριστή της Νέας Σαλαμίνας θα αποκρούσει εντυπωσιακά ο Τόνιο.

Στο 93΄ ο Ρουσίας από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βεσελόφσκι.

Στο 95΄ η ΑΕΚ θα πλησιάσει στην ισοφάριση, ο Γιάννου όμως από κοντά δεν βρίσκει στόχο με κεφαλιά

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Μιντίκκης, Κορέια, Μαργκάσα, Νουρ (Ρέινολντς 90+2'), Τιάγκο (Ελουντού 72'), Τισντέλ (Σιαθάς 82'), Κινγκσλει

ΑΕΚ:  Τόνιο, Σίλβα, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Χέφελ (Ιωάννου 62'), Σάστρε, Φλοριάν, Χέφρεν, Ακίνο (Ρουσιάς 74'), Γιάννου