Έριξε τριάρα και επανήλθε στις νίκες-Συνεχίζεται ο κατήφορος για την ΑΕΛ(ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/3/2019 - 19:54

Η Ομόνοια επικράτησε της ΑΕΛ με 3-1 πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη την Β΄ φάση του πρωταθλήματος. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Τζιωνής, Ραμίρεζ και Ντάρμπισαϊαρ ενώ ο Γουήλερ ισοφάρισε προσωρινά.

Η ΑΕΛ από την άλλη συνεχίζει την κάκιστη πορεία της το τελευταίο διάστημα με αποτέλεσμα να κινδυνεύει να χάσει την 3η προνομιούχο θέση. Φυσικά η σημερινή ήττα δεν στοίχησε βαθμολογικά αφού η διώκτης της ΑΕΚ ηττήθηκε επίσης απο την Νέα Σαλμίνα.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη φάση θα καταγραφεί στο 15΄ για την Ομόνοια. Ο Μαυρίας με δυνατό σουτ προσπάθησε να απειλήσει τον Πρόσεκ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 18΄ το σουτ του Μανρίκε δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Οι γηπεδούχοι στο 24΄ κατάφερε να προηγηθούν με τον Μαρίνο Τζιωνή.  Ο Ραμίρεζ έκανε το σουτ ό Πρόσεκ απέκρουσε ασταθώς και ο μικρός από κοντά δεν είχε πρόβλημα δεν είχε πρόβλημα με πλασέ να γράψει το 1-0 για την Ομόνοια.

Στο 36΄ η ΑΕΛ θα έχει δοκάρι. Ο Αντάμοβιτςμπήκε στην περιοχή από πλάγια, έκανε το σουτ με στόχο να "κρεμμάσει" τον Μεχίας, όμως η μπάλ δεν του έκανε το χατήρι και κτύπησε στο δοκάρι.

Β΄ ημίχρονο:

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος θα είναι για την Ομόνοια στο 49΄. Ο Ατζαγκούν βρέθηκε απέναντι από τον Πρόσεκ, όμως καθυστέρησε πάρα πολύ να κάνει το σουτ με αποτέλεσμα ο Γουήλερ να κλέψει και ο Γκοντάλ να διώξει.

Στο 52΄ το απευθείας φάουλ του Ντα Σίλβα δεν θα βρει στόχο, ενώ στο 59΄ το σουτ του Τεξέιρα κτυπά πάνω σε αμυντικούς της Ομόνοιας.

Στο 63΄ το σουτ του Ραμίρεζ δεν απειλεί το Πρόσεκ.

Η ΑΕΛ παρότι δεν βρήκε τις μεγάλες ευκαιρίες κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γουήλερ στο 81΄. Ο Ντα Σίλβα μπήκε στην περιοχή έδωσε στον Γουήλερ ο οποίος από κοντά ισοφάρισε για την ομάδα του.

Η χαρά της ΑΕΛ όμως δεν κράτησε για μεγάλο χρονικό διάστημα αφού δυο λεπτά αργότερα ο Ραμίρεζ μετά από ασίστ του Τζωνή έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Πρόσεκ.

Στις καθυστερήσεις η Ομόνοια πέτυχε και τριτο γκολ με τον Ντάρμπισαϊαρ. Μετά από κάθετη μπαλιά στην καρδιά της περιοχής, έβαλε το πόδι του στη τροχιά της μπάλας και βρήκε δίκτυα.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Κούσουλος, Γκαφούρ, Μότα, Μανρίκε, Σοάρες (69΄Κολοβός)Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Τζιωνής (88΄Ντάρμπισαϊαρ) Μαυρίας (84΄Λοέ) Ραμίρεζ

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, Αβραάμ, Νταβόρ, Ντα Σίλβα, Γκοντάλ, Χουράδο, (64΄Μακρής)Γουήλερ, Ν. Τεξέιρα, Τζαρζίνιο (78΄Μυτίδης) Αντάμοβιτς