Σπουδαίο διπλό για την ΑΕΚ μέσα στο ΓΣΠ με Τρισκόφσκι και Γιάννου (BINTEO)

Σάββατο, 6/4/2019 - 19:50

Σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη για την ΑΕΚ εκτός έδρας επί της Ομόνοιας με 2-0. Τα γκολ για τους Λαρνακείς πέτυχαν οι Τρισκόφσκι και Γιάννου. Με την νίκη της αυτή η ΑΕΚ ανέβηκε έστω και προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας την ΑΕΛ.

Από την άλλη πλευρά η Ομόνοια δεν σκόραρε και μοιραία ηττήθηκε. Οι «πράσινοι» είχαν κάποιες ευκαιρίες όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και πήραν την νίκη.

Α΄ ημίχρονο:

Η πρώτη φάση στον αγώνα θα καταγραφεί στο 13΄ για τους γηπεδούχους. Ο Γκόμες άλλαξε παιχνίδι στον Μότα αυτό βρήκε τον Ραμίρες ο οποίος όμως ήταν άστοχος στην προσπάθεια του.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει με τον Τρισκόφσκι. Ο Τζέφρεν εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή εκεί όπου ο επιθετικός της ΑΕΚ με συρτό σουτ δεν βρήκε στόχο.

Στο 26΄ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι αυτή την φορά με τον Φλοριάν ο οποίος με σουτ μετά από πάσα του Γιάννου δεν κατάφερε να νικήσει τον Μεχιάς ο οποίος έδιωξε. Ο Ελλαδίτης βρέθηκε εντός της περιοχής, έκανε το πλασέ όμως ο Τόνιο απέκρουσε δύσκολα.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για την Ομόνοια με τον Κολοβό. Ο Ελλαδίτης μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως ο Τόνιο απέκρουσε.

Στο 61΄ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απιλήσει με τον Φλοριάν. Ο Γάλλος απέναντι από τον Μεχίας έκανε το σουτ όμως ο Ισπανός απέκρουσε.

Στο 68΄ το σουτ του Ακοράν περνάει μόλις έξω από την εστία του Μεχίας.

Στο 79΄ ο Τρισκόφσκι θα ανοίξει το σκορ για λογαριασμό της ΑΕΚ. Ο επιθετικός της ΑΕΚ απέναντι από τον Μεχίας με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ισπανό.

Ο Γιάννου στο 90΄ ουσιαστικά σφράγισε την νίκη για την ΑΕΚ πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ μετά από λάθος της άμυνας της Ομόνοιας.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Βύντρα (82΄Μόντες) Κούσουλος, Μότα, Μανρίκε, Σοάρες, Γκόμεθ, Αντζαγκούν, Μαυρίας (69' Ντάρμπισαϊαρ), Κολοβός, Ραμίρεζ

ΑΕΚ: Τόνιο, Αντωνιάδης (82΄Τρουγιόλς) Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα (59΄Κάσες) Τρισκόφκσι, Γκονζάλες, Σάστρε, Φλοριάν (65΄Ακοράν) Τζέφρεν, Γιάννου.