Ανάλυση: Γιατί ρε Απόλλωνα; (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 23/8/2019 - 08:31

Γιατί ρε Απόλλωνα; Μόνο αυτή η ερώτηση πλανιόταν στο μυαλό των φίλων της ομάδας μετά την βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης για τα play-off του Europa League.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πραγματοποίησε πολύ καλά πρώτα 45 λεπτά και κοίταξε «στα μάτια» την Ολλανδική ομάδα όμως το γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έφερε την... κατάρρευση, αφού μέσα σε 14 λεπτά ο δείκτης του σκορ έδειχνε 3-0.

Ενδεικτικό του... black out που έπαθε ο Απόλλωνας στο δεύτερο ημίχρονο είναι το τρίτο γκολ της Ολλανδικής ομάδας όπου αρχικά ο Γιαννιώτας έδιωξε λάθος την μπάλα πάνω σε αντίπαλο ενώ στη συνέχεια στη σέντρα που έγινε, Χάμπος και Μολ δεν συνεννοήθηκαν σωστά και έδωσαν... έτοιμο γκολ προς κενού τέρματος στον Ντάμφρις.

via GIPHY

Άλλο ένα χαρακτηριστικό του εκνευρισμού που επικρατούσε στους ποδοσφαιριστές των Λεμεσιανών στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η αντίδραση του Γιαννιώτα όταν αντικαταστάθηκε. Ο Ελλαδίτης δεν αντέδρασε για την αλλαγή αλλά για το προσωπικό λάθος με το οποίο προήλθε το 3-0 για την Αϊντχόφεν.

Λίγο μετά το 3-0 ο Σωφρόνης Αυγουστή απέσυρε από τον αγώνα τον Γιάννη Γιαννιώτα, αντικαθιστώντας τον με τον Φακούντο Περέιρα. Ο Ελλαδίτης ήταν έξαλλος με το λάθος του και ξέσπασε στην καρέκλα του πάγκου πάνω στην οποία έριξε μια μπουνιά.

ξ

Αρνητικό πρόσημο παίρνει χωρίς δεύτερη σκέψη ο Εστεμπάν Σακέττι. Ο Αργεντινός μέσος απουσίασε από τον επαναληπτικό με τη Σάμροκ στο ΓΣΠ ενώ ήταν απών και από τις διπλές αναμετρήσεις με την Αούστρια Βιέννης ελέω τιμωρίας.

Ο Σακέττι επέστρεψε στο χθεσινοβραδινό παιχνίδι κόντρα στην Αϊντχόφεν και μέσα σε 22 λεπτά κατάφερε να δεχθεί κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή η οποία του απαγορεύει τη συμμετοχή στον επαναληπτικό της Λευκωσίας καθώς συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

Συγνώμη Εστεμπάν αλλά όσο καλός ποδοσφαιριστής και αν είσαι, με το να παίζεις ένα παιχνίδι και να κάθεσαι άλλα τέσσερα παιχνίδια εξαιτίας τιμωρίας, δε βοηθάς τον εαυτό σου και κυρίως την ομάδα σου στην προσπάθεια που κάνει να πετύχει τους στόχους της. Απλά και ξεκάθαρα.

;;

Πλέον, η προσοχή ρίχνεται στον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης (29/08 - 22:00) όπου ο Απόλλωνας θα επιδιώξει να κάνει μια επική ανατροπή για να καταφέρει να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League για πέμπτη φορά στην ιστορία του.

Το έργο των ποδοσφαιριστών του Σωφρόνη Αυγουστή είναι πέρα για πέρα δύσκολο όμως έχουμε δει τόσα και τόσα να συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο, έτσι, ας ελπίσουμε να δούμε άλλα ένα.