«Κατέρρευσε» μέσα σε 14 λεπτά ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 22/8/2019 - 23:25

Με το ενάμισι πόδι εκτός συνέχειας στο Europa League είναι ο Απόλλωνας καθώς η ομάδα της Λεμεσού μέσα σε 14 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκε τρία γκολ (3-0) και πλέον χρειάζεται νίκη με 4 γκολ διαφορά στην Κύπρο για να πάρει την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Λεμεσιανοί παρά τη διαφορά στη δυναμική που υπήρχε με την αντίπαλο ομάδα είχαν καταφέρει να απειλήσουν και να διεκδικήσουν με αξιώσεις το γκολ όπου θα τους έδινε το προβάδισμα.

Το γκολ δεν ήρθε και στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή «κατέρρευσαν» και πρέπει να υπερβάλουν εαυτό στον επαναληπτικό για να πάρουν την πρόκριση.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος σε μια εβδομάδα (29/08) στο γήπεδο της πρωτεύουσας το οποίο χρησιμοποιεί ο Απόλλωνας ως έδρα στην Ευρώπη.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα στο έκτο λεπτό με τον Γιαννιώτα να κάνει τη σέντρα όμως τους Ολλανδούς να διώχνουν την συρτή μπαλιά του Ελλαδίτη.

Στο 10ο λεπτό ο Ντάμφρις έκανε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής χωρίς όμως να βρει στόχο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ζελάγια τον μιμήθηκε με τη μπάλα να καταλήγει στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 17ο λεπτό ο Γιαννιώτας πέρασε ανάμεσα από δύο αντίπαλους πλασάροντας πάνω στον Ζουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Αγκίρε έκανε το ανέβασμα στο αντίπαλο μισό για να δεχθεί το κόψιμο από τον Ιχατάρεν.

Στο 23ο λεπτό ο Σακέττι δέχθηκε κάρτα η οποία του στερεί το δικαίωμα να αγωνιστεί στον επαναληπτικό ενώ ένα λεπτό αργότερα το φάουλ του Γκακπό πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Γιαννιώτας έκλεψε και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ζουτ να απομακρύνει με τα πόδια στην ίσως κορυφαία στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Με το χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Απόλλωνα καθώς οι Ολλανδοί εκδήλωσαν ταχύτατη αντεπίθεση στο 47ο λεπτό με τον Ιχατάρεν να πλασάρει εύστοχα και ψύχραιμα για το 1-0.

Η αντίδραση της Λεμεσιανής ομάδας ήρθε εφτά λεπτά αργότερα με το σουτ του Γκακπέ από πλάγια θέση να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ωστόσο ήταν οι γηπεδούχοι που βρήκαν ξανά την ουσία με τον Γκακπό στο 56ο λεπτό να κάνει το 2-0 με σουτ από πλάγια θέση.

Ο αποσυντονισμός στην αμυντική γραμμή του Απόλλωνα επιβεβαίωθηκε και στο 61ο λεπτό με Κυριάκου και Μολ να μην συννενοούνται και τον Ντάμφρις με ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 3-0.

α

Ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη στιγμή στο 73ο λεπτό όταν ο Πέδρο από δεξιά σημάδεψε το κεφάλι του Περέιρα, η προσπάθεια του οποίου έφυγε μόλις έξω. Πέντε λεπτά αργότερα ο Παπουλής νικήθηκε σε τετ-α-τετ με τον Ζουτ επιχειρώντας να περάσει τη μπάλα πάνω από το σώμα του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 86ο λεπτό μια εκτέλεση φάουλ του Αγκίρε δεν αξιοποιήθηκε από τον Πίττα ο οποίος επιχείρησε να μπει στην πορεία της μπάλας,ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Μαλέν αστόχησε με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή. Στο δεύτερο  από τα τέσσερα λεπτά καθυστέρησης ο Μάρκοβιτς έψαξε τη μείωση του σκορ ωστόσο το φάουλ το οποίο εκτέλεσε σταμάτησε στο ανθρώπινο τοίχος.

Αϊντχόφεν (Μαρκ Φαν Μπόμπελ): Ζουτ, Βιεργκέβερ, Μπαουμγκάρτλ, Μαλέν, Μπεργκβάιν, Γκουτιέρες, Ροσάριο, Γκακπό (84' Χέντριξ), Ντάμφρις, Ιχατάρεν (80' Μήτρογλου), Μποσάγλι (90' Λάτο)

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Αγκίρε, Πέδρο, Σακέτι, Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Γιαννιώτας (63' Περέιρα), Γιούστε, Σαρδινέρο (67' Παπουλλής), Γκακπέ (76' Πίττας)

η

Oι δηλώσεις του Σωφρόνη Αυγουστή

«Ένα πράγμα που είναι κρίμα είναι κάτω στα αποδυτήρια οι ποδοσφαιριστές οι οποίοι δούλεψαν στον αγωνιστικό χώρο ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πληρώσαμε τα ατομικά μας λάθη. Αναγνωρίζω ότι έγινε μεγάλη προσπάθεια και γνωρίζω επίσης ότι είναι κρίμα και άδικο για τους ίδιους, αλλά σε αυτά τα παιχνίδια οι λεπτομέρειες διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο. Σε μιαν εβδομάδα θα προσπαθήσουμε να τους δώσουμε ότι μπορούμε και όπως δεχθήκαμε τρία γκολ θα παλέψουμε να σκοράρουμε. Μπορούσαμε να σκοράρουμε τουλάχιστον 1-2 γκολ σήμερα και θα προσπαθήσουμε έστω εκεί στην Λευκωσία να κερδίσουμε.

Αυτές οι ομάδες σε περιμένουν για να σε τιμωρήσουν και αυτό έγινε. Όπως είπα και πριν στο πρώτο ημίχρονο λειτουργήσαμε πολύ καλά χωρίς να επιστρέψουμε στον αντίπαλο να κάνει σοβαρή τελική προσπάθεια. Όταν όμως υπάρξουν χώροι σε τιμωρούν και γι’ αυτό όλη η Ευρώπη βλέπει τη δουλειά που γίνεται στα φυτώρια των ολλανδικών ομάδων.

Ο Χάμπος έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και δεν πιστεύω ότι από αυτόν δεχθήκαμε τρία γκολ. Στο κέντρο δούλεψε πολύ και ο Σάσα και ο Σακέτι και δεν νομίζω ότι ήταν εκεί το πρόβλημα. Δεν θεωρώ ότι χρειαζόμαστε πρωτοκλασάτο ποδοσφαιριστή στην άμυνα και ο Χάμπος όποτε έπαιξε πέρσι εκεί τα πήγε περίφημα.»