«Λύγισε» την Πάφο με λυτρωτή τον Καλτσά η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/11/2021 - 18:51

Ένα και ήταν αρκετό!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της Πάφου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας την δεύτερη συνεχόμενη της νίκη.

Σε ένα ματς όπου δεν έθελξε με την απόδοση της, η «Κυρία» δυσκολεύτηκε αρκετά και λυτρώθηκε με γκολ του Καλτσά λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, στο 43ο λεπτό.

Από 'κει και πέρα έκανε διαχείριση, χρειάστηκε τον Τζουρ σε κάποιες περιπτώσεις και τελικά κατάφερε να πάρει το σημαντικό τρίποντο και να δώσει συνέχεια στην ανοδική της πορεία.

Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν όσο μπορούσαν, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι και έτσι έφυγαν με άδεια χέρια από τη Λάρνακα.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στην 5η θέση με 12 βαθμούς και την επόμενη (10η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (20/11, 18:00) από τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ.

Αντίθετα η Πάφος έπεσε στην 8η θέση με 10 βαθμούς και μετά τη διακοπή υποδέχεται την ίδια μέρα (20/11, 19:00) τον Εθνικό στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στο 18' η πρώτη τελική του ματς, με τον Πάγιτς να δίνει στην περιοχή για τον Σεμέδο, αυτός δοκίμασε το σουτ από κοντά, με τον Τζουρ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση ήταν ο Ντράγκομιρ, με τον Πάνιτς να κάνει την προβολή από κοντά και τον Τζουρ ξανά να λέει «όχι».

Στο 25ο λεπτό η πρώτη φάση της Ανόρθωσης, με τον Χριστοδουλόπουλο να δοκιμάζει μια μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ, χωρίς όμως να ανησυχεί τον Ρούτκο.

Έντεκα λεπτά μετά, ο Ουάρντα δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, από αριστερά εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 43' η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Καλτσά να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 48' ο Βαλακάρι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζαϊρό έπιασε την κεφαλιά και ο Τζουρ μάζεψε.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Αμπαρτζουμιάν δεν βρήκε καλά τη μπάλα με το γυριστό, ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε την κεφαλιά σε καλό σημείο και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 61ο λεπτό, ο Πάνιτς δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Τζουρ να μαζεύει σταθερά.

Στο 77' ο Φουρ δοκίμασε το σουτ, με τον Τζουρ να αποκρούει δύσκολα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 89ο λεπτό, ο Μπαμπαγιάν έκανε το σουτ από αριστερά, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

0

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν (82′ Κορρέα), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια, Καλτσάς (60′ Χριστοφή), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (81′ Ιωάννου), Χριστοδουλόπουλος (75′ Αντωνιάδης), Ουάρντα, Κατσαράβα (46′ Πόποβιτς).

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούτκο, Πάγιτς, Κβίντα, Μπάιριτς, Αΐλτον (80′ Μπαμπαγιάν), Ζάιρο, Πάνιτς (64′ Φουρ), Ντράγκομιρ (46 Πάντσεον), Σεμέδο, Βαλακάρι (80′ Φυλακτού), Μπεριγκό (72′ Αουρέλιο).

0

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στους παίκτες. Μετά από μια δύσκολη εβδομάδα που είχαμε θα έλεγα ότι πετύχαμε τον στόχο μας. Δυο νίκες απέναντι σε Ομόνοια και Πάφο. Είμαι χαρούμενος που δεν δεχτήκαμε γκολ, όταν δεν δεχόμαστε γκολ, κερδίζουμε. Τα έδωσαν όλα τα παιδιά. Πήραμε το τρίποντο που μας ανεβάζει στην βαθμολογία. Είμαι ικανοποιημένος με την απόδοση μας υπολογίζοντας τι είχαμε περάσει. Θέλουμε να ξεκουραστούμε, δεν είναι οι κυπριακές ομάδες να παίζουν Ευρώπη και να παίζουν στην Κύπρο κυνηγώντας πρωτάθλημα. Εμείς θέλουμε να συμμετέχουμε στην Ευρώπη αλλά και να πρωταγωνιστούμε στο πρωτάθλημα. Δεύτερη σερί νίκη, ελπίζω να συνεχίσουμε με αυτό τον τρόπο. Θα πάρουν δύο μέρες ξεκούραση οι ποδοσφαιριστές και μετά θα επιστρέψουμε γιατί έχουμε τον Ολυμπιακό, πρέπει να είμαστε πανέτοιμοι».

Για την επιλογή του Τζουρ στην εστία και γιατί δεν αγωνίστηκε ο Λόρια: «Δεν ήταν μαζί μας όλη την εβδομάδα, δεν είχε κάνει προπονήσεις, ήταν άρρωστη η μικρή. Αποφασίσαμε να βάλουμε τον Τζουρ. Πήγε καλά ο Τζουρ. Έχουμε δυο άξιους τερματοφύλακες».

Για τον Νινούα και γιατί δεν αγωνίζεται: «Έχει πάρει χρόνο συμμετοχής. Και δέκα λεπτά να σου δώσω πρέπει να δείξεις. Έχει πρόβλημα στους προσαγωγούς. Δεν είμαστε όμως ευχαριστημένοι μαζί του, ούτε και αυτός είναι ευχαριστημένος με εμάς».

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Πιστεύω ότι αξίζαμε περισσότερα από αυτό το παιχνίδι. Από την αρχή είχαμε πολύ καλές ευκαιρίες και τον έλεγχο του αγώνα. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήμασταν τόσο καλοί και χάσαμε αρκετές μπαλιές. Στην συνέχεια όμως είχαμε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε και ειλικρινά ανησυχούσα που δεν τα καταφέρναμε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα είχαμε μια φάση όπου φαίνεται να είναι καθαρό πέναλτι».

Άρτεμ Ρούντκο (Πάφος): «Έχουμε κάποιες ερωτήσεις για τον διαιτητή. Αυτή την σεζόν πάντα μας «σκοτώνουν» με τις αποφάσεις τους. Ναι χάσαμε, αλλά πως γίνεται να σφυρίζει την λήξη του αγώνα και μετά να ελέγχει το VAR; Δεν ξέρω. Να δώσουμε συγχαρητήρια στην Ανόρθωση, καλή τύχη για το μέλλον».

Πολύβιος Παλιούρας (Πάφος): «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Είχαμε τον έλεγχο, είχαμε ευκαιρίες. Δυστυχώς όταν δεν εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες σε αυτές τις έδρες και με αυτές τις ομάδες κάπου τιμωρείσαι. Δεν ξεκινήσαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά ανεβήκαμε. Για το θέμα της τελευταίας φάσης νομίζω ότι είναι φανερό το τι έγινε. Όπως έχω πληροφορηθεί από τη διοίκηση θα προχωρήσουμε σε καταγγελία της διαιτησίας. Τόσο καιρό κρατούσαμε χαμηλούς τόνους, δεν σχολιάζαμε, δεν αναφερόμασταν στο θέμα της διαιτησίας ακόμα και αν νιώθαμε αδικημένοι. Δώσαμε πίστωση χρόνου σε όλους. Είχαμε πει πως από εδώ και πέρα θα ελέγχουμε τον κάθε αγώνα και αν δούμε οτιδήποτε θα προχωράμε σε καταγγελία. Προχωράμε ξεκάθαρα σε καταγγελία της αποψινής διαιτησίας».