«Απόδραση» από το Σαλέρνο δια... πυρός και σιδήρου για τη Μίλαν

Τετάρτη, 4/1/2023 - 15:42

Η Μίλαν πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη για την «κούρσα» του τίτλου στο πρωτάθλημα της Serie A στην έδρα της Σαλερνιτάνα (1-2). Μπορεί να προηγήθηκε νωρίς με τα τέρματα των Λεάο (10΄), Τονάλι (15΄). Χάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη και με τους γηπεδούχους να μένουν στο ματς, λίγο έλλειψε να «σκοντάψει» μετά το γκολ του Μπονατσόλι στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας εν τέλει σε μια αγχωτική νίκη.

Φουριόζοι... επέστρεψαν οι ροσονέρι από την διακοπή του πρωταθλήματος, με την ομάδα του Στέφανο Πιόλι να μπαίνει δυνατά στο ματς. Η υπεροχή της ήταν εμφανής από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Πίεση ψηλά στο γήπεδο, κερδισμένες μονομαχίες και ενέργειες που προμήνυαν πως το γκολ ήταν θέμα χρόνου για τη Μίλαν.

Στο 10ο λεπτό ο Τονάλι έβγαλε πολύ όμορφα τον Ράφαελ Λεάο στην αντεπίθεση, με τον Πορτογάλο επιθετικό να «χτυπάει» στη κόντρα περνώντας και τον Οτσόα, που έκανε κακή έξοδο όντας διστακτικός αρχικά, πλασάροντας σε κενή εστία για το 0-1.

Πριν καλά-καλά προλάβουν οι γηπεδούχοι να «συνέλθουν» από το πρώτο γκολ, στο 15΄ οι παίκτες της Σαλερνιτάνα δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα έπειτα από το «μπάσιμο»-γύρισμα του Λεάο, αυτή μετά από φάση διαρκείας κατέληξε στα πόδια του Τονάλι όπου με διπλή προσπάθεια και δυνατό σουτ έγραψε το 0-2.

Με τους Λεάο και Τονάλι να κάνουν... τα πάντα στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κυρίαρχοι μέχρι και την ανάπαυλα του αγώνα έχοντας την ευκαιρία να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Στο 28΄ ο Μπραχίμ Ντίαζ λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ με τον αντίπαλο αμυντικό να σταματάει την προσπάθεια του. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζιρού υποδέχθηκε εντυπωσιακά την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως στη συνέχεια είδε τον Οτσόα να του λέει «όχι» στο πολύ δυνατό του σουτ, στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2.

Στην επανάληψη μπορεί η Μίλαν να είχε ρίξει ρυθμούς, όμως είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων φτάνοντας κοντά στο τρίτο γκολ τόσο στο 49΄ μετά το «σκάψιμο» του Ζιρού που δεν κατάφερε να νικήσει τον Οτσόα, όσο και με τον Ντίαζ στο 58΄ με το τέρμα του όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Με τη Σαλερνιτάνα να μένει στο ματς, και τον Φουρνάου να παίρνει πίσω την κόκκινη κάρτα του Μπράνταριτς στο 76΄ έπειτα από παρέμβαση του VAR, ο Μπονατσόλι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την όμορφη σέντρα του Κουλιμπαλί στο δεύτερο δοκάρι, πλασάροντας από κοντά για το 2-1.

Η Μίλαν «καρδιοχτύπησε» για να φτάσει στο διπλό, με τους Ζιρού και Ντέστ να σπαταλάνε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς στο 82΄ και 90΄ αντιστοίχως.

Οι «ροσονέρι» πέτυχαν την εντέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα φτάνοντας τους 36 βαθμούς της δεύτερης θέσης και το -5 από την πρωτοπόρο Νάπολι, την ώρα που η Σαλερνιτάνα έμεινε στη 13η θέση με 17 πόντους.