«Αποχαιρέτησε» την Ευρώπη με... βαριά ήττα η Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 10/12/2020 - 21:48

Με ήττα 4-0 ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Europa League η Ομόνοια. Η ομάδα της Λευκωσίας ηττήθηκε στην Ολλανδία κόντρα στην Αϊντχόφεν για την 6η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε για την Αϊντχόφεν στο 35ο λεπτό ο Μάλεν, το 2-0 διαμόρφωσε από το σημείο του πέναλτι ο Ντάμφρις στο 63ο λεπτό. Ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Πιρό στις καθυστερήσεις με δύο γκολ. Για την Ομόνοια στο 70ο λεπτό ο Ζόρντι Γκόμεθ έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει στο σκορ αφού αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι Ολλανδοί ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δικαίως πήραν τη νίκη. Η Αϊντχόφεν είχε την κατοχή και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Ομόνοιας. Από την άλλη, η κυπριακή ομάδα προσπάθησε να κάνει τη... ζημιά στην αντεπίθεση, χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία αφού δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες πέραν του πέναλτι.

Πλέον η Ομόνοια στρέφει την προσοχή της αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Λευκωσίας η Πάφος την ερχόμενη Δευτέρα (14/12 – 19:00) στο ΓΣΠ για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Άστοχο σουτ από τον Μάλεν. Πρώτη προϋπόθεση για τους γηπεδούχους στην αναμέτρηση χωρίς όμως κάτι ανησυχητικό για τον Φαμπιάνο στο τέταρτο λεπτό.

Στο έκτο λεπτό ο Ιχατάρεν... χόρεψε την άμυνα της Ομόνοιας, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Μάλεν ωστόσο η σέντρα του δεν βρήκε συμπαίκτη του και απομάκρυνε η άμυνα του «τριφυλλιού».

Ο Λούφτνερ προ γραμμής έσωσε την Ομόνοια από το σουτ του Μάλεν στο 22ο λεπτό. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, «βολίδα» από τον Μαξ όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα.

Σέντρα από τον Τζιωνή, τα δύο διαδοχικά σουτ των Σενέ-Τιάγκο σταμάτησαν στα σώματα χωρίς να απειλήσουν τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων στο 34ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 35ο λεπτό. Πολύ καλή σέντρα του Μαξ, ο Μάλεν ήρθε από πίσω και εντελώς ανενόχλητος με προβολή άνοιξε το σκορ.

Μακρινό σουτ από τον Τιάγκο, απέκρουσε ο Μβογκό. Καλή στιγμή για την Ομόνοια στο 37ο λεπτό.

Μακρινό σουτ έξω από την περιοχή από τον Ντάμφρις στο 39ο λεπτό όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της Ομόνοιας.

Συρτό σουτ του Μάλεν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φαμπιάνο να πέφτει και να σώζει την Ομόνοια.

Τριπλή ευκαιρία για τους Ολλανδούς στο 47ο λεπτό. Ο Ιχατάρεν μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Φαμπιάνο να σώζει, στη συνέχεια της φάσης άλλα δύο σουτ σταμάτησαν σε σώματα αμυντικών της Ομόνοιας.

Λάθος κοντρόλ του Λέτσιακς, έχασε τη μπάλα και ανέτρεψε τον Ντάμφρις στο 62ο λεπτό με το διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Ο ίδιος ο Ντάμφρις ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0 για την Αϊντχόφεν στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σέντρα στην περιοχή των Ολλανδών με τον Βιργκέφερ να κάνει χέρι στο 69ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζόρντι Γκόμεθ στο 70ο λεπτό όμως ο αρχηγός της Ομόνοιας ήταν άστοχος αφού έστειλε τη μπάλα έξω.

Σουτ του Πιρό στο 71ο λεπτό με τον Φαμπιάνο να μαζεύει τη μπάλα χωρίς προβλήματα.

Σουτ του Τζιωνή από το ύψος του πέναλτι όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μάζεψε σταθερά στο 90ο λεπτό.

Οι Ολλανδοί στις καθυστερήσεις βρήκαν δύο γκολ με τον Πιρό ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Αϊντχόφεν (Ρότζερ Σμιντ): Μβογκό, Ντάμφρις (Τεζέ 81'), Μπάουμγκαρτλ, Βιέργκεβελ, Μαξ (Μπασκαγλί 46'), Ροσάριο (Σανγκαρέ 46'), Χέντριξ, Ιχάταρεν, Λεντέσμα (Φέιν 18'), Πιρό, Μάλεν (Γκακπό 46')

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κούσουλος (Γκόμεθ 60'), Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (Λέτσιακς 60'), Τιάγκο, Σέχου, Γκόμες, Τζιωνής, Σενέ (Ντούρις 60'), Λοΐζου