Champions League: Απόλυτη η Μπαρσελόνα, «πάτησε» τη Λάτσιο η Φέγενορντ

Τετάρτη, 25/10/2023 - 21:51

Με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και με σωστή διαχείριση στο δεύτερο, η Μπαρσελόνα επικράτησε της Σαχτάρ με 2-1 και φουλάρει για την πρόκριση. Σκόραρε ο Φεράν Τόρες και αφιέρωσε το γκολ στη γιαγιά του που έχει φύγει από τη ζωή, ενώ το δεύτερο γκολ το πέτυχε ο νεαρός Φερμίν Λόπες.

Αρκετά τα αμυντικά ζητήματα για τους «μπλαουγκράνα» οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο από… τύχη γλίτωσαν την ισοφάριση από τους Ουκρανούς, που τους άγχωσε ιδιαίτερα αλλά δεν κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο αποτέλεσμα.

Στον πάγκο για την Σαχτάρ ήταν ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι, ο οποίος δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής και δεν αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του, αλλά θα έχει την ευκαιρία να το κάνει στην επόμενη αγωνιστική εφόσον επιλεχθεί από τον προπονητή του.

Ένα... τσουβάλι φάσεις για να μεγαλώσει το σκορ έχασε η ομάδα του Τσάβι, ο οποίος έδωσε ευκαιρίες και χρόνο σε αρκετούς νεαρούς που προέρχονται από τη «Masia» και τρίβει τα χέρια του με την εξαιρετική εικόνα που δείχνουν στον αγωνιστικό χώρο.

α

Σούπερ Φέγενορντ, καθάρισε τη Λάτσιο!

Η ομάδα του Άρνε Σλοτ ήταν εξαιρετική και πάτησε τους Ρωμαίους, επικρατώντας με το εμφατικό 3-1.

Έφτασε τους έξι βαθμούς και έπιασε κορυφή, έστω και προσωρινά, η ολλανδική ομάδα, η οποία υποχρέωσε την ίδια ώρα τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα στους ομίλους του Champions League, αφήνοντάς τους στους 4 βαθμούς.

Συνεχίζει καυτός ο 22χρονος και… θαυματουργός στράικερ, Σαντιάγκο Χιμένες, ο οποίος σκόραρε δις και έφτασε τα 15 γκολ ήδη στη σεζόν σε 11 αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις! Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, η οποία δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι και απλώς στο φινάλε βρήκε το γκολ της τιμής με πέναλτι.