Δεύτερη σερί ήττα για τους Σέλτικς, οι Σίξερς πήραν την «ματσάρα» των 290 πόντων

Τρίτη, 7/3/2023 - 08:15

Οι Καβαλίερς έβγαλαν τεράστια αντίδραση και τελικά μπόρεσαν να πανηγυρίσουν τη νίκη απέναντι στους Σέλτικς, αφού έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση με ένα επιμέρους 31-17 στην 4η περίοδο της αναμέτρησης στο Κλίβελαντ. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τη Βοστώνη που χάνει στην παράταση, ενώ είχε διψήφια διαφορά στον αγώνα και δεν μπόρεσε να κερδίσει στο τέλος.

Τεράστιο παιχνίδι από τον Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος έκανε double-double (40 ποντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και οδήγησε τους γηπεδούχους σε μία σπουδαία επικράτηση. «Διπλός», επίσης, ήταν και ο Έβαν Μόμπλεϊ με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους «πράσινους», ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν πρώτος σκόρερ με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Μάλκομ Μπρόγκντον πρόσθεσε με 24 πόντους (4 ριμπάουντ και 5 ασίστ).

Ένα από τα πιο παραγωγικά παιχνίδια τη φετινή σεζόν πραγματοποιήθηκε τα ξημερώματα στο NBA, όπου οι Σίξερς επικράτησαν με 147-143 μέσα στην έδρα των Πέισερς.

Πέρα από αυτό, το παιχνίδι εξελίχθηκε και σε «τιτανομαχία» μεταξύ των Ζοέλ Εμπίιντ και Ταϊρίς Χαλιμπέρτον.

Ο Καμερουνέζος σέντερ των Σίξερς ολοκλήρωσε τον αγώνα πετυχαίνοντας 44 πόντους (5 ριμπάουντ και 3 ασίστ), ενώ ο σταρ της αντίπαλης ομάδας έκανε double-double με 40 πόντους, 3 ριμπάουντ και 16 ασίστ.