Έφυγε για ημιτελικά η Λειψία και έστειλε... σπίτι της την Ντόρτμουντ

Τετάρτη, 5/4/2023 - 23:49

Με τον να ανοίγει τον δρόμο και τον Καμπλ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, η Λειψία πέταξε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Οι «ταύροι» επικράτησαν με σκορ 2-0 της Ντόρτμουντ, της οποίας η πορεία στη διοργάνωση τελείωσε απόψε.

Μόλις στο 22ο λεπτό ο Βέρνερ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, μετά από ασίστ του Σιμακάν. Γενικότερα η Λειψία είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και δημιουργούσε συνεχώς προϋποθέσεις για γκολ, με τους Βεστφαλούς να έχουν λιγοστές ευκαιρίες παίζοντας κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο μέρος του ματς, με την Ντόρτμουντ να πιέζει για την ισοφάριση και να την αγγίζει στο φινάλε του αγώνα με τον Γκίτενς αλλά τον Μπάλσβιτς να κρατάει το σκορ πρόκρισης για την ομάδα του. Για να έρθει ο Καμπλ στην αντεπίθεση σε κενή εστία, αφού είχε ανέβει στο τελευταίο κόρνερ στην αντίπαλη εστία ο Κόμπελ, να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Κάπως έτσι, η Λειψία πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, ενώ η Ντόρτμουντ αποχαιρέτησε τη διοργάνωση και η πορεία της παραμένει πτωτική το τελευταίο διάστημα, μετά και την ήττα από την Μπάγερν στο πρόσφατο «Klassiker».