«Έλιωσε» τη Φενέρ στο… καμίνι του ΣΕΦ και πήγε στο Κάουνας ο Ολυμπιακός

Τρίτη, 9/5/2023 - 23:40

Κάουνας… έρχεται ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και με το ΣΕΦ να θυμίζει «καμίνι», νίκησε 84-72 τη Φενέρμπαχτσε, στο πέμπτο ματς των playoffs, για τη δεύτερη σερί πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκας και 12η της ιστορίας του!

Ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης οι Πειραιώτες, ενώ κομβικό σημείο ήταν το επιμέρους σκορ 15-2 στα πέντε τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, καθώς το -2 μεταφράστηκε σε +11 (44-33), με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια.

Ακόμη μία ηγετική και εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα με 22 πόντους και 6 ασίστ, συγκλονιστικός Κώστας Παπανικολάου με 14π. και 11 ριμπάουντ, ενώ εξίσου καλός και ο Σάσα Βεζένκοφ με 17π.

Από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ξεχώρισε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 26 πόντους, έχοντας 8/12 τρίποντα. Μέτρια εμφάνιση από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με 9 πόντους, αλλά 0/5 τρίποντα, ενώ χαμηλά έμεινε και ο Νικ Καλάθης με 4π.,2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.