Κέρδισε αλλά προβλημάτισε στο Παραλίμνι ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ)

Δευτέρα, 23/9/2019 - 21:03

Ανατροπή στην ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ στο Παραλίμνι με τους πρωταθλητές να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη με 3-2.

Η ομάδα του Τόμας Ντολ αν και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο ημίχρονο με τον Χαλένιους στο 22ο λεπτό εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση από τους γηπεδούχους στο 65ο λεπτό με τον Αμπαρτζουμιάν ενώ στο 89ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε και δεύτερο γκολ ενώ στις καθυστερήσεις ο Μερκής με δύο γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το Ευρωπαϊκό… στραπάτσο κόντρα στην Ντούντελανζ, δεν παρουσιάστηκε ούτε στο Παραλίμνι αντάξιος των προσδοκιών όμως πήρε τη νίκη παρά τις εντονότατες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τη διαιτησία του Νεοφύτου.

Από την άλλη, αυτοί ούτε τώρα ήρθαν οι πρώτοι βαθμοί για την Ένωση στο φετινό πρωτάθλημα στην προσπάθεια που γίνεται για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Το ερχόμενο Σάββατο οι πρωταθλητές αντιμετωπίζουν την ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για τον τελικό του Σούπερ Καπ σε ένα παιχνίδι που θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου.

Μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος η Ένωση αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Δόξα ενώ ο ΑΠΟΕΛ δεν έχει υποχρεώσεις αφού το παιχνίδι με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ αναβλήθηκε.

δ

Στο τρίτο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για τον ΑΠΟΕΛ με τον Χαλένιους ο οποίος έκανε την προβολή όμως ο Κλέιμαν έσωσε τους γηπεδούχους.

Στο όγδοο λεπτό είχαμε την «απάντηση» στις ευκαιρίες για τους γηπεδούχους με τον Αγκίρι. Ο ακραίος επιθετικός των γηπεδούχων μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Μπέλετς ήταν στο σωστό σημείο και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο δωδέκατο λεπτό η Ένωση είχε άλλη μια καλή ευκαιρία και πάλι με τον Αγκίρι ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Πολύ καλή στιγμή για τους πρωταθλητές στο 15ο λεπτό με τον Γιώργο Εφραίμ. Ο Κύπριος διεθνής άσος με δεξί φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία της Ένωσης.

Ακόμη μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Θεοδώρου έπιασε το σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μπελετς.

Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Χαλένιους ο οποίος μετά από κακό διώξιμο από τους αμυντικούς της Ένωσης με «χλιαρό» πλασέ, νίκησε τον Κλέιμαν για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

κ

Στο 40ο λεπτό η Ένωση κέρδισε φάουλ 25 μέτρα έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίτο Ριέρα όμως ο Μπέλετς ήταν για άλλη μια φορά σωστά τοποθετημένος και μάζεψε την μπάλα.

Στις καθυστερήσεις ο Εφραίμ εκτέλεσε φάουλ από πολύ μακριά, με την μπάλα να έχει τροχιά προς τα δίκτυα όμως ο Κλέιμαν έπεσε σωστά και μάζεψε την μπάλα.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 49ο λεπτό όταν ο Βιντιγκάλ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Κλέιμαν με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

Στο 51ο λεπτό η Ένωση «ξεδιπλώθηκε» πολύ όμορφα επιθετικά από τα δεξιά. Ο Αμπαρτζουμιάν μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, «μοίρασε» στον Κοσμά το σουτ του οποίου ήταν πολύ κακό και δεν απείλησε τον Μπέλετς.

Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ στο 53ο λεπτό με τον Άλεφ. Ο ποδοσφαιριστής των πρωταθλητών βρέθηκε στην περιοχή των «βυσσινί» γύρισε και έκανε το σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της Ένωσης.

Πανέμορφο «1-2» μεταξύ Τάμαρι και Βιντιγκάλ στο 58ο λεπτό με τον πρώτο να βγαίνει «φάτσα» με τον Κλέιμαν όμως χωρίς να καταφέρνει να τον νικήσει.

Με την συμπλήρωση ακριβώς μιας ώρας στην αναμέτρηση ο Χαλένιους έχασε πολύ καλή στιγμή καθώς έκανε την ανάποδη κεφαλιά όμως ο Κλέιμαν και πάλι κατάφερε να σταματήσει την μπάλα.

Νέα ευκαιρία για τους πρωταθλητές με τον Γιώργο Εφραίμ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του οποίου πέρασε έξω χωρίς προβλήματα για την εστία της Ένωσης.

Στο 64ο λεπτό η Ένωση έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Κοσμάς κέρδισε την μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Μπέλετς έπεσε στη γωνία του και έδιωξε με υπερένταση τον κίνδυνο.

Γκολ για την Ένωση στο 65ο λεπτό με τον Αμπαρτζουμιάν για τους γηπεδούχους ο οποίος κέρδισε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

γ

Ο Χαλένιους μπήκε στην περιοχή στο 72ο λεπτό όμως και πάλι ο Κλέιμαν δεν του επέτρεψε να χριστεί για δεύτερη φορά σκόρερ.

Στο 79ο λεπτό ο προπονητής της Ένωσης μετά από πολλές διαμαρτυρίες του πάγκου του εν τέλει τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Επική ανατροπή για την Ένωση στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης και πάλι με τον Αμπαρτζουμιάν ο οποίος και πάλι με το κεφάλι νίκησε τον Μπέλετς για το 2-1.

Ο Μερκής στις καθυστερήσεις έφερε το παιχνίδι στα ίσα ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος έγινε ο «ήρωας» για τον ΑΠΟΕΛ αφού έκανε το 3-2.

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων έγινε το έλα να δεις με τον προπονητή της Ένωσης να αποβάλλεται ενώ ήταν σε έξαλλη κατάσταση.

Ένωση (Γιώργος Κοσμάς): Κλέιμαν, Μιτρέφσκι (Κουμής 30’), Τσεπάνιακ, Αγγελή (Κυριάκου 75’), Θεοδώρου (Μαϊσουράντζε 69’), Αμπαρτζουμιάν, Κοσμάς, Σπόλιαριτς, Αγκίρι, Ριέρα, Βαλλιάνος

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Ζοαοζίνιο, Ιωάννου, Μερκής, Μιχαΐλοβιτς, Σόουζα, Άλεφ, Βιντιγκάλ (Γιάκολις 85’), Τάμαρι (Πάβλοβιτς 71’), Εφραίμ (Αλωνεύτης 64’), Χαλένιους